Gry cyfrowe w USA popularniejsze od pudełkowych - opinia

Najnowsze zestawienie sprzedaży gier w USA wygląda na mocno zmanipulowane.

bigboy177 @ 10:31 20.04.2017
Marcin "bigboy177" Trela
Czasem coś piszę, czasem programuję, czasem projektuję, czasem robię PR, a czasem marketing... wszystko to, czego wymaga sytuacja. Uwielbiam gry, nie cierpię briefów reklamowych!
pc, ps3, xbox 360, inne, psv, ds3, wiiu, ps4, xbox one

W sieci pojawiło się zestawienie przygotowane przez NPD oraz The ESA, z którego wynika, że gry w wersji cyfrowej w USA są popularniejsze od pudełkowych. Ranking nie jest jednak do końca sprawiedliwy, o czym za moment.

Jak widać poniżej, dystrybucja cyfrowa zdominowała rynek gier w Stanach Zjednoczonych. Jeszcze w 2013 roku podział rynku był mniej więcej równy, jeśli chodzi o wydania elektroniczne oraz pudełkowe. Obecnie gry w pudełkach to jedynie 26% wszystkich sprzedanych, cała reszta to usługi elektroniczne.

Napisałem usługi, albowiem elektroniczna dystrybucja w badaniu to nie tylko gry w klasycznym tego słowa znaczeniu, ale także:

  • cyfrowe subskrypcje (przepustki sezonowe, Xbox Live Gold, PlayStation Plus itd.);
  • cyfrowe pełne wersje gier (tylko tę kategorię powinno się brać pod uwagę);
  • cyfrowe dodatki (rzadko wydawane w pudełkach);
  • aplikacje mobilne (nieistniejące w pudełkach);
  • gry sieci społecznościowych (nieistniejące w pudełkach).

Jak widać, badanie zdaje się przypominać rozliczne ankiety, mające na celu sprawdzenie poparcia politycznego. Twórcy zestawienia ścierają jedną kategorię (gry pudełkowe) przeciwko kilku różnym, co nie do końca daje prawdziwy obraz różnic występujących na rynku.

Jeśli macie ochotę rzucić okiem na całe badanie, zerknijcie na tę stronę. Dowiecie się z niej m.in. tego, że rynek gier w USA jest obecnie wart 24,5 mld dolarów, podczas gdy w roku 2010 wart był 17,5 mld zielonych; około 53% graczy spędza wolne chwile w trybie rozgrywek wieloosobowych, a najchętniej wybieranym gatunkiem są wówczas strzelanki.


Dodaj Odpowiedź
Komentarze (15 najnowszych):
0 kudosAzumiChan   @   11:05, 20.04.2017
One mam od 3.5 roku, same cyfry od 2.5 roku, gram, słucham i oglądam tylko z ext. dysku
Na PS4P też, oba napędy są wogóle nie używane, a ja nie zamierzam nikomu tego odsprzedawać. Pudełka kompletnie mnie nie interesują.
0 kudosmrPack   @   20:54, 20.04.2017
Wrzucenie różnych usług cyfrowych do jednego worka w tym zestawieniu jest krzywdzące dla fizycznej dystrybucji, która chyba nie ma się aż tak źle. W każdym razie ja o wiele bardziej wolę wersje pudełkowe gier.