Echochrome (PSP)

ObserwujMam (4)Gram (0)Ukończone (0)Kupię (2)

Echochrome (PSP) - recenzja gry


@ 11.09.2008, 00:00
Wojtek "SpajderBot" Cichoń

Gry logiczne nie są równie popularne jak strzelanki, wyścigi czy też produkcje z gatunku RPG. Nie można jednak powiedzieć, że nie dostarczają one równie dużo przyjemności, a co najważniejsze nie trzeba wielu godzin wolnego czasu by się nimi cieszyć.

Gry logiczne nie są równie popularne jak strzelanki, wyścigi czy też produkcje z gatunku RPG. Nie można jednak powiedzieć, że nie dostarczają one równie dużo przyjemności, a co najważniejsze nie trzeba wielu godzin wolnego czasu by się nimi cieszyć. Wystarczy zasiąść na chwilę do komputera, przejść kilka poziomów i zakończyć sesję. To jest właśnie największa zaleta tego typu produkcji – nie pochłaniają one jednorazowo ogromnych ilości czasu, a nawet chwilowa rozgrywka jest emocjonująca.

echochrome jest najnowszą produkcją firmy Sony Computer Entertainment, w której liczy się nie tylko zręczność i spostrzegawczość, lecz przede wszystkim umiejętność łączenia faktów oraz logicznego myślenia. W wielu podobnych tytułach mieliśmy już do czynienia z zagadkami logicznymi, tym razem są one jednak całkowicie nowatorskie. Postarajcie się bowiem przypomnieć sobie choćby jedną produkcję, w której dotarcie do celu wiąże się z manipulacją całym otoczeniem, a nie tylko drobnymi elementami. Portal pozwalał nam docierać w miejsca normalnie niedostępne, przy pomocy dwóch teleportów, otwieranych dzięki specjalnej broni. W echochrome osiągnięcie zwycięstwa związane jest z manipulowaniem perspektywą. Gracz musi w taki sposób zmieniać ustawienie kamery, by zasłonić wszelkie przeszkody, usunąć wyrwy w ziemi i podstawić w odpowiednie miejsca kolejne fragmenty ścieżki. Zadanie nie jest łatwe, szczególnie dla osób mających problemy z wyobraźnią oraz przestrzennym analizowaniem obiektów. W tym przypadku sprawdza się jednak zasada – trening, czyni mistrza!

Echochrome (PSP)

Przed przystąpieniem do głównej porcji zabawy, otrzymujemy możliwość przejścia krótkiego szkolenia i zapoznania się z podstawowymi zasadami rozgrywki. Dowiadujemy się tutaj między innymi w jaki sposób możemy pokonywać pułapki w ziemi, jak przeskakiwać na niedostępne półki, jak łączyć odsunięte od siebie fragmenty ścieżki itd. Aby np. przejść ponad dziurą w ziemi, wystarczy znaleźć jakąś pionową ścianę i następnie ustawić ją w taki sposób, by zasłaniała wspomnianą lukę. Obracamy więc kamerę dookoła, a kiedy znajdzie się we właściwym miejscu, wydajemy naszemu ludkowi polecenie rozpoczęcia ruchu i obserwujemy jak bezpiecznie przechodzi z jednej strony na drugą. Podobnie pozbywamy się innych przeszkód i ostatecznie osiągamy cel. W sumie cały świat gry działa dzięki pięciu stosunkowo prostym zasadom, manipulacji perspektywą.

Dzięki wspomnianym regułom nie jesteśmy skazani tylko i wyłącznie na jedną ścieżkę podążania. Wszystkie zagadki logiczne można rozwiązać na wiele różnych sposobów, a dzięki temu gra jest znacznie bardziej elastyczna i ciekawsza. Można przejść ją wiele razy, za każdym razem korzystając z odmiennej taktyki. Jest to dosyć nowe rozwiązanie w gatunku gier logicznych, przeważnie bowiem do zwycięstwa prowadzi tylko jedna, wcześniej określona przez autorów droga.

echochrome podzielony został na 3 podstawowe tryby rozgrywki: Freeform, Atelier oraz Canvas. Po wybraniu pierwszego z nich gra serwuje nam 8 losowo wybranych map, na których gracz sprawdza swoje umiejętności. Drugi model zabawy podzielony jest dodatkowo na dwa pomniejsze tryby: galerię oraz portfolio. Galeria to po prostu zestaw wszystkich dostępnych map, z których gracz wybiera te, najbardziej interesujące. Portfolio zawiera poziomy opracowane własnoręcznie przez nas.

Na koniec pozostaje jeszcze tryb Canvas, w którym zajmujemy się modelowaniem własnych poziomów. Edytor jest bardzo elastyczny i pozwala osiągnąć niebywałe efekty. Jedynym limitem jest w jego przypadku nasza własna wyobraźnia. Co najważniejsze, obsługa edytora jest banalnie prosta i każdy już po kilku minutach zabawy w nim powinien bez problemów opracowywać własne struktury. Niestety brakuje w grze opcji udostępniania poprzez sieć Internet innym graczom stworzonych przez siebie poziomów. Aby cieszyć się levelami opracowanymi przez kumpla, lub dać pobawić mu się własnymi, możemy wykorzystać tylko połączenia lokalne AdHoc. Szkoda, że nie wzięto pod uwagę Internetu, takie właśnie rozwiązanie funkcjonuje przecież w echochrome przeznaczonym dla konsoli PLAYSTATION 3.

Echochrome (PSP)

Graficznie i dźwiękowo echochrome nie może równać się ze strzelankami czy też grami akcji. Nie można jednak również powiedzieć, aby najnowszej produkcji firmy SCE brakowało uroku. Oprawa audio-wizualna jest wyjątkowa. Jest po prostu coś ujmującego w prostych modelach, trójwymiarowych konstrukcjach oraz dziwacznym, płynnie animowanym ludku, spacerującym niezmordowanie po tysiącach metrów najeżonych pułapkami ścieżek. Dzięki takiej właśnie grafice w echochrome gra się bardzo przyjemnie.

Podsumowując, echochrome to jedna z najbardziej unikatowych i pomysłowych gier ostatnich lat. Niezwykle prosta koncepcja sprawdza się idealnie, dostarczając niemało przyjemności. Tego typu gier logicznych powinno być zdecydowanie więcej. Nie tylko strzelankami człowiek żyje!


Długość gry wg redakcji:
5h
Długość gry wg czytelników:
nie podano

oceny graczy
Świetna Grafika:
Na pewno nie powala, aczkolwiek jest w niej coś ujmującego. Producent udowodnił, że nie tylko shadery się liczą. Dobry pomysł to wciąż podstawa!
Świetny Dźwięk:
Minimalistyczny, aczkolwiek bardzo dobrze zrealizowany. Oprawa audio na pewno nie zawodzi.
Genialna Grywalność:
W echochrome można grać całymi godzinami lub tylko kilka minut. Piękno tej gry polega na tym, że nigdy się nie nudzi, a zasiąść do niej można w każdym miejscu i każdej chwili! Brakuje tylko udostępnianiam map poprzez internet.
Świetne Pomysł i założenia:
Świetna Interakcja i fizyka:
Słowo na koniec:
Próżno szukać podobnych produkcji. echochrome to unikatowy przedstawiciel gatunku gier logicznych.
Werdykt - Świetna gra!
Screeny z Echochrome (PSP)
Dodaj Odpowiedź
Komentarze (15 najnowszych):


Powyższy wpis nie posiada jeszcze komentarzy. Napraw to i dodaj pierwszy, na pewno masz jakąś opinię na poruszany temat, prawda?