Sniper Elite 4 (PS4)

ObserwujMam (2)Gram (1)Ukończone (0)Kupię (4)

Recenzja gry Sniper Elite 4 (PS4)


@ 16:16 13.02.2017
Patryk "juve" Jankowski
Jestem szczęśliwym, wieloletnim i oddanym użytkownikiem konsol PlayStation. Lubię dopracowane, rozbudowane i ambitne gry wideo z najwyższej półki. Osobiście znam Solid Snake'a, z Larą Croft umawiałem się na randki i mieszkam w Residencji. Rzekłem.

Sniper Elite 4, czyli: Czasami gry z mniejszym budżetem, ale ciekawą rozgrywką i własną osobowością potrafią cieszyć bardziej niż blockbustery. Rebellion dało graczom dużo tego samego (Sniper Elite III: Afrika), lecz opakowanego w nowy papierek.

Bycie snajperem to niewdzięczny zawód. Ciągle musisz się ukrywać, wspinać na niedostępne punkty i z daleka przyglądać się "widowisku wojennemu", często samemu będąc biernym uczestnikiem konfliktu. Nigdy nie możesz wyruszyć razem ze swoją kompanią, zawsze zostajesz z tyłu albo bierzesz udział w samotnych misjach. Strzelasz tylko kilkakrotnie, kiedy twoi kompani opróżniają magazynki aż miło. Rzadko też obrywasz, a kumple mogą pochwalić się w domach bliznami. Na koniec wyzywają cię jeszcze od „camperów”. Zawód niewdzięczny, ale jednocześnie mocno przyciągający, prawdopodobnie ze względu na jego elitarność. Jeśli chcecie się w nim sprawdzić, zerknijcie na Sniper Elite 4 - kolejną odsłonę "symulatora snajpera" od brytyjskiego studia Rebellion!

Sniper Elite to skradankowa seria gier o przygodach Karla Fairburne'a, osadzona w klimatach II wojny światowej. W założeniach jest to tytuł bazujący na historycznych wydarzeniach, który na przestrzeni lat zabierał nas na fronty największego konfliktu zbrojnego w historii świata. Wcześniej mogliśmy zwiedzić zdewastowany Berlin i gorącą Afrykę, teraz zaglądamy zaś do Włoch. Cyklem zajmuje się brytyjskie studio Rebellion, a jej dystrybutorem w naszym kraju jest obecnie firma Cenega.

Sniper Elite 4 przenosi nas do Włoch roku 1943. Po dołączeniu do paktu antynazistowskiego, Niemcy przejmują cały kraj i stają się okrutnym okupantem. Gracz trafia na piękny Półwysep Apeniński po to, by zmierzyć się z hitlerowcami i utorować drogę aliantom na front zachodni. W drodze do celu zwiedzamy wiele wspaniałych lokacji - od skąpanych w słońcu śródziemnomorskich miast, przez ogromne nazistowskie budowle i gęste lasy, po przyprawiające o zawrót głowy górskie klasztory, inspirowane legendarnym Monte Cassino. Wcielamy się oczywiście w agenta wywiadu brytyjskiego i elitarnego snajpera, Karla Fairburne’a, który musi walczyć u boku odważnych członków włoskiego ruchu oporu, aby wyzwolić kraj spod opresji Niemców i zażegnać nowe zagrożenie.

Pod względem fabularnym, przedsięwzięcie studia Rebellion jest całkiem niezłe, nie spodziewajcie się jednak niczego zaskakującego. To stosunkowo prosta opowieść, w której jeden wyjątkowy snajper musi stawić czoła niebezpiecznemu, znacznie liczebniejszemu nieprzyjacielowi. Co ciekawe, tym razem nie jesteśmy całkowicie sami, albowiem walczymy u boku włoskiego ruchu oporu.

Jeśli chodzi o założenia rozgrywki, mamy do czynienia z taktycznym TPP ze stosunkowo wysokim poziomem trudności. Wynika on z tego, że wszystkie mapy są otwarte i samodzielnie musimy znaleźć sposób eliminacji wroga oraz wykonania zadania. Sprzątnięcie wysoko postawionego oficera, odnalezienie dokumentów czy zniszczenie przekaźników radiowych - to tylko kilka przykładów tego, co możemy zrobić. Każda mapa jest rozbudowana i pozwala ponadto na sporą interakcję z otoczeniem. Gdzieś znajduje się ukryty most, gdzieś indziej szczelina albo zasypany tunel, a dokładna eksploracja odkryje też gzyms czy korytarz. Sami szukamy sobie ścieżki, nikt nie prowadzi nas za rękę.


Screeny i filmy z Sniper Elite 4 (PS4)
Dodaj Odpowiedź
Komentarze (15 najnowszych):
1 kudosshuwar   @   07:48, 14.02.2017
@Juve... no treściwa, porządna Recka.

A co do SE4, czyli jest tak jak się wszyscy spodziewali. Porządna gra.
Ciekawi ta otwartość i zróżnicowanie lokacji, o których Juve pisze. W trójce moim zdaniem mieliśmy sporą powtarzalność pustynnego otoczenia. Tu jest szansa, że będzie lepiej.

Werdykt: trzeba będzie zagrać.
0 kudosjuve   @   17:11, 20.02.2017
Cytat: shuwar
@Juve... no treściwa, porządna Recka.

A co do SE4, czyli jest tak jak się wszyscy spodziewali. Porządna gra.
Ciekawi ta otwartość i zróżnicowanie lokacji, o których Juve pisze. W trójce moim zdaniem mieliśmy sporą powtarzalność pustynnego otoczenia. Tu jest szansa, że będzie lepiej.

Werdykt: trzeba będzie zagrać.


Dzięki stary! Mam nadzieję, że pomogłem w decyzji co do zakupu gry. Uśmiech