Dead Nation (PS3)

ObserwujMam (30)Gram (4)Ukończone (13)Kupię (2)

Recenzja gry Dead Nation (PS3)


@ 20:00 02.04.2011
Jerzy "Antares" Bartoszewicz


Jak na produkcję wydaną za pośrednictwem PlayStation Network, gra zachwyca dopracowaną i klimatyczną oprawą audiowizualną. Muzyka nie wyróżnia się niczym szczególnym, ale stanowi solidne tło dla prezentowanych na ekranie wydarzeń. Z kolei sugestywna gra światła i cienia tworzy niezapomnianą atmosferę. Mimo iż rozgrywka prowadzona jest w dynamicznym, zręcznościowym stylu przywodzącym na myśl erę automatów Arcade, nocna podróż przez zrujnowane miasto potrafi przyprawić o lekki niepokój. Sam zbyt często kierowałem latarkę w miejsca, w których zdawało mi się, że zauważyłem jakiś ruch. Dbałość o detale otoczenia, jak i samych zombie, robi wrażenie. Co więcej, wiele elementów da się kopnąć lub przesunąć. Przeciwnicy różnią się nie tylko wyglądem, ale i stopniem wytrzymałości oraz zachowaniem. Przyjdzie nam walczyć z szybkimi i słabymi chuchrami, powolnymi i wytrzymałymi zombie, grubasami wypełnionymi wybuchającym gazem itp. Na podstawie ubioru bez problemu możemy określić, czym zajmowali się za życia – porzucone wózki inwalidzkie i koszyki sklepowe, czy agresywne pozostałości jakiegoś biznesmena wciąż dzierżące skórzaną aktówkę, oddziaływały na moją wyobraźnię dość silnie. Za ten sprytny zabieg, panowie z Housemarque zyskali sobie mój szacunek. Dzięki niemej opowieści teatru działań, po którym poruszają się protagoniści, znajdujemy odpowiedzi na to, co miało miejsce wcześniej. Warto w tym miejscu wspomnieć, że niejako takie zadanie ma tematyka zombie – reżyser kultowego „Świtu Żywych Trupów” nie bez powodu umieścił ocalałych w galerii handlowej. Snujący się po ulicach umarli, którzy czasem „zawieszają się” w wykonywanych przed śmiercią czynnościach, bywają interpretowani jako ponura metafora życia we współczesnym świecie.Ukończenie dziesięciu poziomów gry zajmuje od 6 do 7 godzin, jeśli zakładamy, że nie będziemy ginąć. Punkty kontrolne rozmieszczone są wprawdzie dość gęsto, lecz w niektórych sytuacjach wymagane jest przetrwanie określonej ilości ataków przeciwników by można było kontynuować wędrówkę. Warto także przetrząsać okolicę w poszukiwaniu ukrytych apteczek, amunicji, pieniędzy i ulepszeń pancerza, co również wydłuża czas gry. Szeroki wachlarz dostępnych stopni trudności, w połączeniu z międzynarodowym rankingiem (w którym Polska piastuje wysokie miejsce) i zestawem trofeów do zdobycia, stanowi dostateczną zachętę, by po przejściu kampanii próbować swoich sił ponownie. Dead Nation to bardzo dobra produkcja, którą z czystym sumieniem mogę polecić nie tylko miłośnikom klimatów zombie. To duża dawka dobrej zabawy w staroszkolnym stylu. Jeśli jednak zdarza Wam się czasem śnić o dniu, w którym w telewizji zostanie podany komunikat „... i prosimy nie opuszczać domostw”, na pewno nie zawiedziecie się na tym tytule.Długość gry wg redakcji:
7h
Długość gry wg czytelników:
7h 22min

oceny graczy
Genialna Grafika:
Świetna gra światła i cienia dodaje otoczeniu aurę niepokoju i smutku.
Dobry Dźwięk:
Zombiaki pojękują jak na żywe trupy przystało. Muzyka stanowi dobry podkład, lecz nie wpada w ucho.
Genialna Grywalność:
W trybie dla pojedynczego gracza przy dłuższej zabawie potrafi zacząć nudzić. W trybie kooperacyjnym przyjemności z rozgrywki jest dwa razy więcej.
Świetne Pomysł i założenia:
Gra nie jest zbyt odkrywcza, aczkolwiek wszystko co robi, robi bardzo dobrze.
Świetna Interakcja i fizyka:
"Jak fajnie się rozbryzgują" - taka makabryczna myśl przyszła mi w pewnym momencie do głowy podczas odpierania kolejnej z rzędu fali żywych trupów. Gra wciąga bez pamięci, a i fizyka nie zawodzi.
Słowo na koniec:
Pośród gier dostępnych na PlayStation Network, Dead Nation należy do ścisłej czołówki pod kątem jakości.
Werdykt - Świetna gra!
Screeny i filmy z Dead Nation (PS3)
Dodaj Odpowiedź
Komentarze (15 najnowszych):
0 kudosMicMus123456789   @   09:49, 03.04.2011
Gierka fajnie się prezentuje Uśmiech Aż chce się zagrać, tylko szkoda że pomysł na głównych bohaterów jest taki oklepany(jak zawsze znajdzie się ktoś odporny na zarazę) nie mniej mimo to zawsze przyjemnie się gra ^_^
0 kudosFox46   @   02:20, 15.03.2014
Gra całkiem ok ale szkoda że taka oklepana a bronie są nieciekawe, ale że darze sentyment takie gierki z pod znaku Allien Shooter to ta gra tez mi się spodobała.