Tom Clancy's Splinter Cell: Chaos Theory (PS2)

ObserwujMam (20)Gram (2)Ukończone (9)Kupię (2)

Tom Clancy's Splinter Cell: Chaos Theory (PS2) - recenzja gry


@ 16.05.2006, 00:00
Marcin "bigboy177" Trela
Czasem coś piszę, czasem programuję, czasem projektuję, czasem robię PR, a czasem marketing... wszystko to, czego wymaga sytuacja. Uwielbiam gry, nie cierpię briefów reklamowych!

Splinter Cell to jedna z najpopularniejszych gier obecnie na rynku. Niestety nie wszyscy są w stanie docenić jej zalety, i w pełni cieszyć się zabawą ponieważ gra nie należy do gatunku bezmózgich strzelanek, w których myślenie ograniczone jest do podjęcia decyzji którą pukawką wywalić w kolejnego zielonego dziwoląga.

Splinter Cell to jedna z najpopularniejszych gier obecnie na rynku. Niestety nie wszyscy są w stanie docenić jej zalety, i w pełni cieszyć się zabawą ponieważ gra nie należy do gatunku bezmózgich strzelanek, w których myślenie ograniczone jest do podjęcia decyzji którą pukawką wywalić w kolejnego zielonego dziwoląga. Seria Splinter Cell charakteryzuje się wyrafinowanym klimatem szpiegowskich filmów, rozbudowaną fabułą, oraz misjami których wykonanie zależy głównie od gracza. Najnowsza odsłona gry zatytułowana jest Splinter Cell: Chaos Theory. W przeciwieństwie do poprzednich odsłon, w nowej całkowicie przebudowano silnik graficzny, powiększono rozmiar mapek i dano graczowi większą swobodę.

Tom Clancy's Splinter Cell: Chaos Theory (PS2)

Największą bolączką części poprzednich była właśnie wspomniana swoboda. W Splinter Cell oraz w Pandora Tomorrow gracz podążał przez cały czas jedną wyznaczoną ścieżką, i nie mógł nawet na krok z niej zboczyć. Teoria Chaosu umożliwi dowolne wykonywanie zadań, rozwiązywanie problemów wedle wybranego przez gracza sposobu oraz swobodne poruszanie się po ogromnych lewelach, na których do osiągnięcia celu prowadzi znacznie więcej, niż tylko jedna droga.

Fabuła Splinter Cell: Chaos Theory prezentuje się następująco. W Japonii powstaje organizacja IDF zajmująca się stawianiem czoła potencjalnym zagrożeniom wobec ojczyzny. Chiny i Korea nie uznają jednak ugrupowania gdyż uważają, iż jest ono pogwałceniem międzynarodowych praw oraz Japońskiej Powojennej Konstytucji. Potajemnie, szef IDF rozpoczyna ataki informatyczne przeciwko Japonii i zrzuca całą winę na Koree Północną. Gdy do działań przeciwko oprawcy przystępują Stany Zjednoczone, one także zostają zaatakowane. W Korei sytuacja powoli wymyka się spod kontroli. Sam Fisher musi pokrzyżować plany Japońskiego Admirała, hackera komputerowego oraz szefa międzynarodowej grupy paramilitarnej aby zapobiec narodzeniu światowej wojny na Pacyfiku.

Trzeba przyznać, że sprawa nie wygląda zbyt ciekawie i jeśli szybko nie zostaną podjęte odpowiednie kroki, przyszłość ludzkości oraz pokoju na ziemi stoją pod znakiem zapytania. Aby zażegnać zagrożenie do akcji zostaje wysłany Sam Fisher. Korzystając z pomocy wielu doradców oraz sporego arsenału broni, postara się zlikwidować zagrożenie i zabezpieczyć przyszłość narodów. Przed wyruszeniem na misje przechodzimy krótki briefing, z którego dowiadujemy się podstawowych informacji odnośnie wyznaczonego dla nas celu, aktywności przeciwnika na danym obszarze oraz wadze zadania. Wszystkie elementy odprawy wygłaszane są przez innego specjalistę w swojej dziedzinie. Posłuchamy więc speca polowego, znawcy arsenału, dowódcy rozpoznania i kilku innych osób. Informacje, których nam udzielają nie są szczególnie przydatne w trakcie realizacji misji pozwalają jednak na ocenę sytuacji, rozwinięcie fabuły i lepsze wczucie się w klimat gry.

Tom Clancy's Splinter Cell: Chaos Theory (PS2)

Po przejściu odprawy pozostaje jeszcze jeden bardzo ważny aspekt – arsenał. Każdą misję rozpoczynamy z określonym uzbrojeniem, które sami możemy dopasować wedle własnych preferencji. Na ekranie uzbrojenia mamy trzy różne kombinacje ekwipunku. Pierwszy z nich umożliwia ciche przejście misji. Drugi składa się głównie z mnóstwa amunicji i kilku rodzajów granatów. Został on przygotowany dla osób planujących wybić wszystko co się rusza, nie przejmując się zbytnio założeniami szpiegowskimi. Ostatnia konfiguracja akcesoriów zagłady to rekomendacja specjalisty polowego Reddinga. Jest ona połączeniem gadżetów, które najlepiej pasują do danej misji. Wybór satysfakcjonującego zestawu zależy oczywiście od predyspozycji gracza.


Screeny z Tom Clancy's Splinter Cell: Chaos Theory (PS2)
Dodaj Odpowiedź
Komentarze (15 najnowszych):


Powyższy wpis nie posiada jeszcze komentarzy. Napraw to i dodaj pierwszy, na pewno masz jakąś opinię na poruszany temat, prawda?