Hearts of Iron III (PC)

ObserwujMam (44)Gram (17)Ukończone (4)Kupię (10)

Hearts of Iron III (PC) - recenzja gry


@ 07.09.2009, 04:27
Jerzy "Ogidogi" Kościelny
Komputery oraz gry interesują mnie od wielu lat. Nie mam konkretnych upodobań co do gatunków gier, jednak są tytuły których nie jestem w stanie strawić.

Przyznam szczerze, iż firma Paradox Interactive była dostawcą wielu wspaniałych i uwielbianych przeze mnie produkcji. Seria Europa Universalis podbiła moje serce całkowicie, pochłaniając wiele godzin z życia.

Przyznam szczerze, iż firma Paradox Interactive była dostawcą wielu wspaniałych i uwielbianych przeze mnie produkcji. Seria Europa Universalis podbiła moje serce całkowicie, pochłaniając wiele godzin z życia. Wiadomym jest, iż tematyka okresu II wojny światowej w grach komputerowych poruszana była już wielokrotnie. Hearts of Iron to produkt niemal sztandarowy jeżeli chodzi o strategie bazujące na tamtym okresie. Panowie ze Szwecji po raz kolejny spisali się na medal, tym razem wydając Hearts of Iron III, do którego recenzji właśnie zapraszam.

Hearts of Iron III należy do gatunku gier strategicznych, z naciskiem na taktykę, elementy gospodarki, polityki, dyplomacji oraz walki. Od razu zaznaczę, że jeżeli szukacie jakiś wspaniałych efektów graficznych, mało skomplikowanej rozgrywki oraz prostej drogi do osiągnięcia celu, produkt nie jest dla Was. W momencie kiedy zasiadałem do komputera instalując najnowsze dzieło Paradox Interactive, miałem pewne obawy. Czy gra sprosta moim rosnącym wymaganiom, a także z drugiej strony, czy nie okaże się zbyt skomplikowana. Po uruchomieniu, moim oczom ukazało się menu. Pozwoliło ono na włącznie jednej z czterech kampanii, w której mogłem wcielić się w rolę przywódców krajów takich jak ZSSR, Niemcy, Japonia czy Stany Zjednoczone. Każda z rozgrywek charakteryzowała się pewnymi ułatwieniami, tj. automatycznym załatwianiem spraw gospodarczych, politycznych, produkcyjnych czy technologicznych. Poza wspomnianymi wcześniej szybkimi rozgrywkami, mamy możliwość wybrania jednego z własnoręcznie skonfigurowanych scenariuszy. Łącznie jest ich siedem, a przedział okresu ich rozpoczęcia waha się między rokiem 1936, a 1944. Generalnie, każda misja ma przypisane pewne wydarzenia historyczne (bitwa pod Midway, inwazja aliantów na Europę, porażka III Rzeszy pod Stalingradem itp.). Przyznam szczerze, iż bardzo duże wrażenie wywarła na mnie dokładność mapy oraz jej zasięg. Tym razem nie ma już tzw. terenów niedostępnych. Specjalnie na potrzeby gry, opracowano ponad 15 tysięcy prowincji, w tym mieściny takie jak rodzinne miasto Adama Małysza – Wisła, oraz sąsiadująca z nim Bielsko-Biała, która to z kolei jest moim domem. Dodajcie do tego możliwość zagrania jednym z ponad 100 państw i macie odpowiedź dlaczego tytuł ten wywarł na mnie bardzo pozytywne wrażenie. Wiadomo także, iż oprócz trybu dla gracza pojedynczego, bardzo mocną stroną tego typu produkcji jest multiplayer. Tak samo jak we wcześniejszych odsłonach serii, tu również mamy możliwość zabawy z przyjaciółmi poprzez LAN oraz w internecie.



Hearts of Iron III przypadnie do gustu głównie zagorzałym fanom serii lub niezmordowanym fanatykom mocnych i skomplikowanych do granic możliwości strategii. Ponieważ grałem w większość produkcji ze stajni szwedzkich programistów, ogólne zasady oraz pewne mechanizmy rozgrywki mam opanowane. Mimo to, muszę przyznać, iż ilość możliwości oraz ogrom decyzji, które trzeba podejmować, nawet tak zagorzałego stratega jak ja, przyprawił o zakłopotanie. Dlatego też moja rada jest taka – zanim zasiądziecie do gry, bez względu na staż i doświadczenie w obcowaniu z tego typu produkcjami, przeczytajcie uważnie instrukcję oraz pobawcie się nieco samouczkami. Dopiero wówczas zrozumiecie w miarę dokładnie z czym macie do czynienia, docenicie ilość ustawień, które twórcy oddali do waszej dyspozycji oraz pokierujecie swoim państwem do zwycięstwa.

Hearts of Iron III (PC)

Rozgrywka oprócz aspektu militarnego, który tak samo jak w innych częściach gry polega na zarządzaniu jednostkami, wysyłaniu ich w dane obszary, przydzielaniu im dowódców, formowaniu oraz modernizowaniu ich; została podzielona na pięć podstawowych aspektów. Pierwszym z nich jest dyplomacja. Jak powszechnie wiadomo, im więcej masz przyjaciół, tym mniej negatywnie nastawionych frakcji. Dlatego też dbanie o odpowiednie relacje z innymi państwami jest bardzo ważne. Jeżeli idzie o opcje stosunków międzynarodowych, mamy możliwość embarga, wymiany osiągnięciami technologicznymi, wchodzenia w sojusze, proponowania przemarszu wojsk, odkupowania jednostek znanych tylko poszczególnym krajom itd. Bardzo ważną rzeczą są także kontrakty handlowe, które pozwalają na eksportowanie dóbr produkowanych w naszym kraju w ilościach przewyższających zapotrzebowanie. Dzięki temu, można także uzupełniać zapasy produktów nam potrzebnych, których przyrost nie jest niestety wystarczający.


Screeny z Hearts of Iron III (PC)
Dodaj Odpowiedź
Komentarze (15 najnowszych):
0 kudosPietek=)   @   16:32, 07.09.2009
Tabelki, mapki... mnie ta gra by od razu "zmęczyła"
Lepiej pograć w Medieval Total War II Szczęśliwy
0 kudosZauber   @   18:38, 09.09.2009
Bardzo, bardzo ciekawa propozycja na wydanie kasy. Mimo wszystko odpuszczę i pozbieram na Assassin's Creed II, bądź Call of Duty: Modern Warfare 2.
0 kudosKawira   @   20:35, 09.09.2009
A ja zawsze wolałem główną serię Dumny ...ten HOI to dla mnie osobiście za krótki okres historyczny ;p...a tak na EU3 IN z Whole World Map mam od 1399-1918 xD