Age of Empires III: The Asian Dynasties (PC)

ObserwujMam (110)Gram (29)Ukończone (30)Kupię (12)

Age of Empires III: The Asian Dynasties (PC) - recenzja gry


@ 12.03.2008, 00:00
Jerzy "Ogidogi" Kościelny
Komputery oraz gry interesują mnie od wielu lat. Nie mam konkretnych upodobań co do gatunków gier, jednak są tytuły których nie jestem w stanie strawić.

W roku 2005 Esemble Studios wprawiło w świetne nastroje wielu fanów gier strategicznych, wydając Age of Empire III. Gra odniosła wielki sukces i wcale nas ten fakt nie dziwi, gdyż jest to produkt najlepszej marki.

W roku 2005 Esemble Studios wprawiło w świetne nastroje wielu fanów gier strategicznych, wydając Age of Empire III. Gra odniosła wielki sukces i wcale nas ten fakt nie dziwi, gdyż jest to produkt najlepszej marki. Nic więc dziwnego, że niecały rok po premierze, amerykańskie studio zdecydowało się na wydanie pierwszego oficjalnego dodatku do AoE, z podtytułem Warchiefs. W chwili obecnej, bogaci w przeżycia związane z tymi niezwykle grywalnymi i ciekawymi tytułami, zabieramy się za najnowsze rozszerzenie The Asian Dynasties.

Za omawiany przeze mnie dodatek odpowiedzialne jest już zupełnie inne, aczkolwiek nie mniej doświadczone studio, mianowicie Big Huge Games – mają na swoim koncie serię Rise of Nations. Jak na solidnej jakości rozszerzenie przystało, azjatyckie dynastie wprowadzają do gry powiew świeżości w postaci trzech nowych nacji, a co za tym idzie nowej kampanii. I tak będziemy mieli możliwość rozegrania serii misji dla pojedynczego gracza jako bohaterowie Japonii, Chin czy Indii. Specjalnie powiedziałem tu bohaterowie, ponieważ każda z kampanii opowiada historię wybranego człowieka, którego poczynaniami przyjdzie nam kierować. Każda z nich jest samodzielna i nie wiąże się z pozostałymi. Pozwolę sobie w dosłownie kilku zdaniach opisać co przyjdzie nam zrobić. Na pierwszy ogień trafia państwo kwitnącej wiśni, a konkretnie generał Sakumo Kichiro. Jest to odważny, młody, całkowicie oddany swojemu władcy człowiek. Wcielając się w niego, przyjdzie nam tłumić bunty w celu zjednoczenia Japonii pod rządami Tokugawy. Zadanie to będzie nie lada wyzwaniem i muszę tu zaznaczyć, iż mnie najbardziej przypadło ono do gustu. Kolejnym z krajów są Chiny. W tym przypadku przyjdzie nam kierować kapitanem Jian Huangiem, który wraz z królewskim statkiem i bardzo liczną załogą, wyrusza w podróż w nieznane. Naszego podopiecznego poniesie aż do Ameryki, cumując po drodze w kilku portach na innych kontynentach. W tym przypadku przyjdzie nam walczyć z Azteckimi wojownikami (czyżby nawiązanie do Warchiefs), a jak się później okaże, także z naszymi wcześniejszymi sojusznikami. Oddanie dla kraju, wiara w tradycje oraz bardzo liczne wojska pozwolą nam odnieść sukces. Ostatnią i chyba najmniej atrakcyjną – przynajmniej dla mnie, okazała się kampania indyjska. Wcielając się w porucznika Naniba Sahira, będącego początkowo na usługach Brytyjskiej Kompanii Wschodnioindyjskiej, pokierujemy buntem ludu mającego już dość panowania obcego kraju. Nasz bohater początkowo służył Brytyjczykom, jednak kiedy zauważył, że kolonizatorzy traktują jego braci jak tanią siłę roboczą i nie liczą się z ich życiami, postanowił zmienić historię i obrócił się przeciwko anglikom. Tak w dużym skrócie wyglądają scenariusze, który przyjdzie nam rozegrać w trybie dla pojedynczego gracza.

Age of Empires III: The Asian Dynasties (PC)

Różne historie to nie jedyna rzecz, który odróżnia od siebie trzy dostępne w grze nacje. Najważniejsze różnice to jednostki, budynki oraz cuda, a co za tym idzie, strategia gry każdym z państw. Różnice w stosunku do podstawki są dość znaczące. Po pierwsze, zmianie uległy znane już wam budowle takie jak np. domy – w przypadku Chin zostały one zastąpione wioskami. Charakteryzują się tym, że w razie ataku można w nich schować wieśniaków. Dodatkowo pasiemy tam bydło, z którego następnie pozyskujemy żywność. Można je rozbudowywać, ulepszać, a to owocuje kolejnymi bonusami. Drzewo rozwoju oraz ilość budynków jest duża i nie będę opisywał każdego po kolei. Skupie się natomiast na Konsulacie, który jest nowością w AoE III: The Asian Dynasties. W najnowszym dodatku mamy możliwość gromadzenia jeszcze jednego “surowca”, mianowicie eksportu. Od tego jak ustawimy stosunek zbieranego złota, drewna i żywności, zależy szybkość gromadzenia towarów eksportowych. Dzięki nim, po zawarciu sojuszu z jednym z dostępnych dla danego kraju partnerów, możemy sobie wykupić jakieś zagraniczne jednostki, ulepszyć dane rzeczy itd. Jest to bardzo fajna opcja i poszerza nasze możliwości. Kolejną różnicą są cuda – budowle które trzeba wznosić aby przechodzić do następnych epok. Są to wyjątkowe budynki, różne dla każdej z nacji, mają zupełnie inne właściwości i pozwalają na pozyskanie całkowicie odmiennych bonusów.

Age of Empires III: The Asian Dynasties (PC)

Wspomniałem o różnych strategiach prowadzenia rozgrywki danym krajem i już tłumacze o co chodzi. Pamiętacie zapewne, iż podczas gry zdobywamy karty, które możemy wykorzystać w metropolii. Posłużę się tu przykładem Indii, które aby wyszkolić jednego wieśniaka, wymagają od nas 100 jednostek drewna, a nie jak w przypadku Japonii czy Chin, 100 jednostek żywności. Tak więc bardziej opłaca się inwestować w karty transportu drewna niż żywności, aby szybko napędzić gospodarkę naszej osady. Kolejna różnica związana jest np. z jednostkami – pomijam fakt, że są one różne. Chodzi mi tu o sposób rekrutacji wojsk. W Indiach i Japonii rekrutujemy pojedyncze jednostki danego typu, natomiast Chiny mają przygotowane “pakiety”, które pozwalają na nieco szybsze szkolenie wojsk. Niektórym może to przypaść do gustu, ponieważ w dość krótkim czasie możemy wyszkolić dużą ilość wojska. Mnie jednak się to zupełnie nie podobało, ponieważ mocne jednostki połączone są często ze słabymi, a takich wytwarzać się po prostu nie opłaca. Dodatkowo Indie mają możliwość produkowania dowódców, którzy dają różne bonusy armią danego typu. Takich różnic jest kilka i potwierdza to tylko moją tezę, iż każda kampania to zupełnie inna strategia i inne przeżycia. Jest to bez wątpienia plus.


Screeny z Age of Empires III: The Asian Dynasties (PC)
Dodaj Odpowiedź
Komentarze (15 najnowszych):


Powyższy wpis nie posiada jeszcze komentarzy. Napraw to i dodaj pierwszy, na pewno masz jakąś opinię na poruszany temat, prawda?