UFO: Extraterrestrials (PC)

ObserwujMam (6)Gram (2)Ukończone (0)Kupię (1)

UFO: Extraterrestrials (PC) - recenzja gry


@ 08.02.2008, 00:00

Po prawdzie tytuł „UFO” na półkach z grami spotykamy w zasadzie dość regularnie, jednakże ostatnie produkcje z owymi trzema literami na czele, miały nieco innych charakter od rewelacyjnego pierwowzoru.

Po prawdzie tytuł „UFO” na półkach z grami spotykamy w zasadzie dość regularnie, jednakże ostatnie produkcje z owymi trzema literami na czele, miały nieco innych charakter od rewelacyjnego pierwowzoru. Nie będę wnikał czy wyszło tym produkcjom to na dobre (choć same w sobie nie było zbyt wybitne). Trzeba Wam jednak wiedzieć, że UFO które przyszło mi teraz recenzować w bardzo dużym stopniu nawiązuje do jakże uwielbianego przeze mnie pierwowzoru… czy TO jednak też dobrze? Ciekawych zapraszam do dalszej części artykułu…

UFO: Extraterrestrials przenosi nas do roku 2025 (…czyli w roku 2012 jednak nie było końca świata). Jak się zapewnie domyślacie, wątek fabularny po raz kolejny oscyluje wokół najazdu Obcych na ludzką cywilizację, która w wielkich trudach i mękach będzie chciała ich ataki odeprzeć. Tym razem głównym Koloseum nie jest jednak Ziemia, a niejaka Esperanza – planeta skolonizowana przez Terran. To dlatego, że Ziemię owi przybysze już w zasadzie podbili, a Esperanza jest ostatnią ostoją ludzkości. I żeby udało nam się przetrwać, musimy rzecz jasna stawić czoła kosmitom, choć nie będzie to bułka z cynamonem…

UFO: Extraterrestrials (PC)

Ci co znają pierwowzór gry, mają zapewne wyobrażenie na temat sposobu prowadzenia rozgrywki. I w zasadzie te osoby się nie mylą - zabawa jest podzielona na dwie części. W pierwszej z nich, doglądamy całej planety na której jesteśmy osiedleni. Jest ona podzielona na kilka różnych krain, nad którymi z czasem będziemy przejmować kontrolę (rzecz jasna – obcy też!). Obejmowanie kontroli objawiać się będzie tym, że na danym terytorium zbudujemy sobie bazę (grę zaczniemy mając jedną). Baza spełnia dość wiele funkcji. Znajdują się w niej bowiem hangary dla naszych statków, laboratoria, warsztaty, szpitale, kwatery mieszkalne, urządzenia wykrywające itp.. Wystarczy tylko wydać rozkaz do ich budowy (w bazie może być więcej niż jeden budynek tej samej klasy). Drugim trybem w jakim przyjdzie nam się poruszać, jest tryb naziemnej potyczki z obcymi (o nim jednak za chwilę).

Zacznijmy dogłębniejsze opisywanie od kwestii ekonomicznej. Jak pewnie można się domyślić – i wojna z Obcymi nie jest darmowa. Nasze fundusze są ograniczone i zależą od wielu czynników. Przede wszystkim, ważna jest liczba zajętych przez nas terenów. To ona sprawia, że nasze zyski wzrastają. Jest to obowiązkowe, ponieważ musimy opłacać nasz personel naukowy, techniczny czy też żołnierzy (ilość osób w dwóch pierwszych klasach jest zależna od ilości wybudowanych budynków odpowiadającym danemu zawodowi – żołnierze przybywają do nas automatycznie). Kosztowne jest także konstruowanie nowych przedmiotów – nie wystarcza bowiem tutaj zwyczajna pensja dla techników: koszt samej produkcji także się liczy. Nawet stawianie budynków w bazach jest dość wysoko-pieniężnym przedsięwzięciem. Nie wspomnę już, jak duża inwestycją jest uaktywnienie nowej bazy... Czasami jest więc ciężko i z wytchnieniem witamy nowy miesiąc, który przyniesie nam z powrotem pieniądze do naszego naciągniętego budżetu… Jak więc widzicie, system ekonomiczny nie jest tu szczególnie skomplikowany ani złożony. Mimo to, sprawdza się nieźle i nie można mu niczego zarzucić.

Zwycięstwo nad obcymi było by niemożliwe, gdyby nie badania nad nowoczesnymi technologiami, które możemy podjąć. Do tego potrzeba nam jednak laboratoriów – bez nich, nic a nic nie wskóramy. Dobrze też mieć ich więcej niż jedno – zapewni nam to większą ilość uczonych, a co za tym idzie – krótszy czas czekania na wyniki badań. A jest się czym zajmować – poznamy różne technologie laserowe, plazmowe, chemiczne, zajmiemy się poznawaniem nowych myśliwców, czołgów, pancerzy, granatów, a nawet oprzemy się na przejętej w misjach technologii obcych.


Screeny z UFO: Extraterrestrials (PC)
Dodaj Odpowiedź
Komentarze (15 najnowszych):


Powyższy wpis nie posiada jeszcze komentarzy. Napraw to i dodaj pierwszy, na pewno masz jakąś opinię na poruszany temat, prawda?