Sega Rally (PC)

ObserwujMam (63)Gram (30)Ukończone (3)Kupię (7)

Sega Rally (PC) - recenzja gry


@ 20.10.2007, 00:00
Marcin "bigboy177" Trela
Czasem coś piszę, czasem programuję, czasem projektuję, czasem robię PR, a czasem marketing... wszystko to, czego wymaga sytuacja. Uwielbiam gry, nie cierpię briefów reklamowych!

Sega Rally to jedna z najstarszych serii gier wyścigowych, której początki sięgają pierwszych komputerów osobistych, konsol do gier oraz automatów. Wszystkie edycje programu charakteryzowały się typowo zręcznościowym modelem jazdy, a obecna część wcale nie ma zamiaru tego zmieniać.

Sega Rally to jedna z najstarszych serii gier wyścigowych, której początki sięgają pierwszych komputerów osobistych, konsol do gier oraz automatów. Wszystkie edycje programu charakteryzowały się typowo zręcznościowym modelem jazdy, a obecna część wcale nie ma zamiaru tego zmieniać. Deweloperzy postanowili znany i lubiany schemat zabawy wrzucić w nowoczesną oprawę audio-wizualną i wzbogacić go kilkoma ciekawymi rozwiązaniami, pozytywnie wpływającymi na rozgrywkę.

Sega Rally dostępna jest na konsole nowej generacji a także komputery PC. Deweloper poświęcił mnóstwo czasu na dopracowanie tytułu, a dzięki mocy nowoczesnego sprzętu był w stanie uzyskać rezultaty niedostępne w innych produkcjach. Pierwszym i zarazem najbardziej rozreklamowanym elementem gry jest deformowalne środowisko, sprawiające że każde okrążenie jest zupełnie nowym przeżyciem. Śmigając po torze wpływamy na głębokość kolein, występowanie kałuż oraz innych mniej lub bardziej wkurzających elementów. Pierwszy przejazd po torze jest raczej stosunkowo prosty, kolejne natomiast wymagają większej uwagi bowiem trudniej utrzymać odpowiedni tor ruchu, nie tracąc przy tym kontroli nad maszyną – dzięki temu zabawa jest jednak bardziej ekscytująca.

Jak już wspomniałem Sega Rally to gra typowo zręcznościowa. Choć mamy do czynienia z rajdami samochodowymi, to model jazdy został opracowany w taki sposób aby nie wymagać zbyt wielu umiejętności. Pędząc wąskimi trasami staramy się z poślizgiem wchodzić we wszystkie zakręty i jak najszybciej przemierzać przygotowane przez deweloperów trasy. Podczas śmigania w zasadzie nie potrzeba zupełnie naciskać hamulca, wystarczy przez cały czas trzymać rękę na gazie i pędzić do przodu.

Sega Rally (PC)

Aby zadowolić wszystkich graczy, autorzy udostępnili wiele zróżnicowanych tras. Jedne przebiegają w tropikach, inne na pustyni a jeszcze inne pośród zaśnieżonych szczytów. Projekty torów przygotowano bardzo ciekawie i co najważniejsze są zróżnicowane. Pędząc drogami, ulicami i bezdrożami nasza fura zbiera błoto, śnieg oraz inny niepotrzebny bagaż. Każde okrążenie sprawia, że na karoserii pojawiają się nowe pokłady niepotrzebnego dziadostwa, walającego się na każdym metrze trasy. Lokacje tropikalne charakteryzują się sporą ilością błota oraz kałuż, na pustyniach mamy do czynienia z wszechobecnym piaskiem i kurzem, śnieżne mapy natomiast obrzucają pojazdy dziesiątkami kilogramów śniegu. Oczywiście ostatni typ podłoża jest zdecydowanie najtrudniejszy do opanowania – koleiny bardzo szybko się pogłębiają, a samochód łatwo wpada w poślizg, z którego trudniej wyjść. Należy także pamiętać, że SEGA Rally nie jest symulatorem, a co za tym idzie nawet najbardziej zamotane mapy można stosunkowo łatwo ukończyć po kilku szybkich przejazdach. Liczą się tylko i wyłącznie zręczność oraz opanowanie poślizgów na zakrętach.

Sterowanie w SEGA Rally jest typowo zręcznościowe, a co za tym idzie model jazdy nie różni się zbytnio zależnie od wybranego samochodu. Maszyny prowadzi się bardzo podobnie, a więc nie trzeba się szczególnie przykładać – wystarczy wiedzieć kiedy nacisnąć hamulec, kiedy rozpocząć zakręt, a kiedy wdepnąć gaz do dechy! Deweloperzy do naszej dyspozycji opracowali trzy klasy pojazdów: Premier, Modified oraz Masters. W pierwszej grupie znajdujemy słynne maszyny rajdowe takie jak Subaru Impreza, Mitsubishi Lancer czy też Peugeot 206. Fury typu Modified to auta po mniejszym lub większym tuningu. Nie są to rasowe dzieci rajdowców, świetnie się je jednak prowadzi i stanowią bardzo miły dodatek do całej zabawy. Na koniec pozostały jeszcze prawdziwe legendy, czyli fury należące do grupy Masters. Wśród nich dostępne są takie wspaniałości jak Toyota Celica ST205, Lancia Super Delta HF integrale z 1992 roku oraz Audi quattro A2. Ilość pojazdów jest wystarczająca by zadowolić każdego entuzjastę rajdów. Szczególnie jeśli weźmiemy pod uwagę, że początkowo nie wszystkie maszyny są dostępne i trzeba się nieco napocić aby je odblokować.

Każda bryka została wymodelowana bardzo szczegółowo i nawet najmniejsze detale widać na pierwszy rzut oka. Auta w Sega Rally są zdecydowanie jednym z najlepiej prezentujących się elementów, przy czym warto zaznaczyć, że reszta oprawy wizualnej prezentuje się równie imponująco.


Screeny z Sega Rally (PC)
Dodaj Odpowiedź
Komentarze (15 najnowszych):


Powyższy wpis nie posiada jeszcze komentarzy. Napraw to i dodaj pierwszy, na pewno masz jakąś opinię na poruszany temat, prawda?