Glory of the Roman Empire (PC)

ObserwujMam (40)Gram (13)Ukończone (1)Kupię (0)

Glory of the Roman Empire (PC) - recenzja gry


@ 19.09.2006, 00:00
Marcin "bigboy177" Trela
Czasem coś piszę, czasem programuję, czasem projektuję, czasem robię PR, a czasem marketing... wszystko to, czego wymaga sytuacja. Uwielbiam gry, nie cierpię briefów reklamowych!

Gry związane z tematyką cesarstwa rzymskiego są ostatnio całkiem popularne. Producenci prześcigają się wymyślając coraz ciekawsze programy z gatunku RPG oraz oczywiście wszelkiego rodzaju strategii oraz symulacji ekonomicznych.

Gry związane z tematyką cesarstwa rzymskiego są ostatnio całkiem popularne. Producenci prześcigają się wymyślając coraz ciekawsze programy z gatunku RPG oraz oczywiście wszelkiego rodzaju strategii oraz symulacji ekonomicznych. Firma CDV również postanowiło dodać grę umieszczoną w realiach świata Cesarów, walk w Koloseum oraz największych podbojów w historii ludzkości. Dzięki staraniom studia Haemimont Games AD mamy teraz okazję zagrać w Glory Of The Roman Empire.

Jak większość z Was się zapewne domyśliła, program pozwala graczowi wcielenie się w rolę projektanta oraz opiekuna rzymskich miast. Początkowo nie jesteśmy zbytnio obeznani w interfejsie użytkownika oraz dostępnych opcjach, warto więc skorzystać z pomocy bardzo prostego samouczka. Dzięki niemu poznajemy wszystkie najważniejsze elementy obsługi gry, oraz uczymy się jest wykorzystywać w skuteczny i efektywny sposób. Zaledwie kilka misji treningowych pozwala na całkowite opanowanie większości aspektów programu, i rozpoczęcie zdobywanie chwały nie tylko dla Imperium Rzymskiego, lecz również dla samego siebie.

Już na początku recenzji pragnę zaznaczyć, że Glory Of The Roman Empire, nie należy do trudnych i skomplikowanych strategii ekonomicznych z którymi poradzą sobie jedynie najbardziej hardcorowi gracze. Ilość funkcji początkowo może wydawać się ogromna, jednak bardzo szybko się z nimi zaznajamiamy, a rozbudowa i zarządzanie miastem jest dość proste i intuicyjne. Do osiągnięcia sukcesu najważniejsze są logiczne myślenie, oraz dokładne planowanie rozmieszczenia wszystkich budynków. Nie musimy zagłębiać się w mikro zarządzanie, oraz tysiące innych opcji, które z perspektywy normalnego gracza są zbędne i jedynie utrudniają najważniejsze – dobrą zabawę!

Glory of the Roman Empire (PC)

Najważniejszym trybem gry jest zdecydowanie kampania. Prócz niej mamy także możliwość rozgrywania pojedynczych scenariuszy, ja jednak skupię się głównie na wątku fabularnym. Nie składają się na niego jakieś niezwykle skomplikowane misje czy też skryta i intrygująca fabuła. Po prostu przeskakujemy z jednego miasta do drugiego i wypełniamy powierzone nam zadania. Co ciekawe program za każdym razem losowo dobiera nasze zlecenia, więc nawet po kilku krotnym ukończeniu gry, wciąż będziemy mogli poświęcić jej nasz wolny czas i nie powinniśmy się znudzić. Dla przykładu trafiając do nowego miasta możemy zastać jego mieszkańców w samym środku kryzysu mięsnego, który my musimy oczywiście zażegnać. Innym razem ta sama osada zostanie nawiedzona przez okrutną chorobę dziesiątkującą jej mieszkańców, gracz natomiast wcieli się w rolę dr. Queen i będzie walczył o każdego zarażonego bidulka. Ukończenie zadań z dobrym rezultatem wiąże się z profitami w postaci monumentów, surowców oraz oczywiście własnej satysfakcji.

Strategie ekonomiczne to gry, w których gracz stara się za wszelką cenę zdobyć pewien status społeczny poprzez chwalenie się swoimi umiejętnościami handlowymi oraz skutecznym zarządzaniem. Glory Of The Roman Empire nie jest w tym przypadku żadnym wyjątkiem. Pierwsze kilka osad nie wywiera szczególnego wrażenia, są raczej dość skromnych rozmiarów, a kontrolowanie wszystkich aspektów jego rozwoju nie sprawia żadnych problemów. Z czasem tworzymy jednak coraz potężniejsze miasta, i musimy niezwykle dużą uwagę przywiązywać nie tylko do rozmieszczenia wszystkich budynków lecz również do zadowolenia naszych obywateli.


Screeny z Glory of the Roman Empire (PC)
Dodaj Odpowiedź
Komentarze (15 najnowszych):


Powyższy wpis nie posiada jeszcze komentarzy. Napraw to i dodaj pierwszy, na pewno masz jakąś opinię na poruszany temat, prawda?