Football Manager 2018 (PC)

ObserwujMam (5)Gram (1)Ukończone (0)Kupię (1)

Recenzja gry Football Manager 2018 (PC)


@ 13:28 28.11.2017
Adam "Dirian" Weber
Chwalmy Słońce!

Tegoroczna odsłona Football Manager wprowadza garść zmian, ale nie wszystkie budzą entuzjazm.

Studio Sports Interactive zmonopolizowało rynek piłkarskich menadżerów, bo o ile jeszcze kilka lat temu istniała tu jakaś konkurencja, tak dziś tylko brytyjska ekipa dostarcza co roku nową wersję swojego produktu. Football Manager od dawien trzyma swój stały, wysoki poziom, ale liczba zmian towarzyszących kolejnym odsłonom zaczyna budzić coraz więcej wątpliwości. W tym roku twórcy postanowili więc wnieść do cyklu nieco więcej nowości, choć niestety nie wszystkie są trafnymi rozwiązaniami.

Jedną z pierwszych modyfikacji, jakie rzucają się w oczy po odpaleniu Football Manager 2018, jest przemodelowany interfejs. Miało to stanowić z pewnością powiew świeżości, ale zamiast tego otrzymujemy często więcej klikania, by dostać się do konkretnej opcji, a na domiar złego - gra wygląda po prostu brzydziej! Twórcy postawili na wątpliwą, mało przyjemną dla oka kolorystykę okienek. W tle, pod wyświetlanymi informacjami, często przewijają się niezbyt urodziwe modele boisk 3D, co z kolei często zlewa się z tekstem i statystykami, niekiedy nieziemsko irytując. Czytelność niektórych okienek, jak chociażby media społecznościowe, jest wręcz tragiczna. Aż dziw bierze, że tak doświadczona ekipa mogła popełnić taką gafę.

Inną nowością, na szczęście ciekawszą, jest zakładka "Dynamika". Pokazuje ona swego rodzaju hierarchię w prowadzonym przez nas zespole. Dowiadujemy się z niej, którzy zawodnicy cieszą się największym poparciem szatni. Znajdują się oni na szczycie piramidy i warto, a nawet należy, trzymać z nimi sztamę. Podobne rozwiązania funkcjonowały w Football Manager już wcześniej, ale nie aż w takim stopniu. Teraz musimy bardziej dbać o dobre relacje, by nasza piramidka się nie posypała. Często możemy liczyć nawet na wsparcie np. kapitana zespołu znajdującego się na górze drabiny. Pomoże on nam na przykład utrzymać co bardziej buntowniczych chłopaków w ryzach. A jak wiadomo - wysokie morale to podstawa do wygrywania spotkań.

Twórcy pogrzebali też przy systemie scoutingu, który już po raz któryś został dość solidnie przemodelowany. Od teraz na wyszukiwanie graczy mamy osobny budżet, który możemy ustalić i tym samym zdecydować, jak mocno chcemy polegać na skautach. Pojawia się także nowy ekran z raportami z poszukiwań oraz specjalne, różnie wycenione pakiety, oferujące nam lepsze lub gorsze możliwości prowadzenia "łowów". W ogólnym rozrachunku, odświeżony system skautingu wydaje się być nieco bardziej zautomatyzowany, choć nie każdemu musi się to podobać. Niemniej, jest to na pewno bardziej trafne urozmaicenie od tego felernego interfejsu.

Kolejną nowinką jest centrum medyczne. To nowe okienko, w którym dostajemy komplet informacji na temat stanu zdrowia naszych graczy. Dowiadujemy się z niego w jakiej kondycji fizycznej jest dany piłkarz, jakie występuje u niego ryzyko kontuzji i co zrobić, by je możliwie jak najbardziej zminimalizować. Całkiem fajna sprawa, choć odnoszę wrażenie, że wraz z wprowadzeniem centrum medycznego piłkarze stali się zdecydowanie bardziej podatni na kontuzje. W trakcie sezonu kilkakrotnie zdarzyło mi się, że "łamali się" zdrowi i wypoczęci gracze, niekiedy nawet po 1-2 kopaczy na mecz. Moje centrum medyczne zamieniało się więc nagle w szpital. A dodam, że nie grałem wcale Arsenalem...


Screeny i filmy z Football Manager 2018 (PC)
Dodaj Odpowiedź
Komentarze (15 najnowszych):


Powyższy wpis nie posiada jeszcze komentarzy. Napraw to i dodaj pierwszy, na pewno masz jakąś opinię na poruszany temat, prawda?