O co chodzi w Outlast II - heretycy, okultyści i wizje, czyli analiza zakończenia i fabuły gry


bigboy177 @ 14:18 07.05.2017
Marcin "bigboy177" Trela
Czasem coś piszę, czasem programuję, czasem projektuję, czasem robię PR, a czasem marketing... wszystko to, czego wymaga sytuacja. Uwielbiam gry, nie cierpię briefów reklamowych!

Próbujemy przeanalizować i wyjaśnić o co chodzi w fabule i zakończeniu Outlast II. Opowieść jest bowiem mocno zakręcona, mimo że wcale na taką początkowo nie wygląda.

Outlast II to mocno zakręcony survival horror (zerknijcie do recenzji, jeśli nie zdecydowaliście się na zakup), w którym fabułę poznajemy za sprawą przedstawionego świata. Nie ma w nim klasycznych scenek przerywnikowych, w których deweloperzy wszystko łopatologicznie wykładają grającemu. Filmiki w niewielkich ilościach występują, to fakt, ale nie do końca wyjaśniają o co chodzi. Głównie dlatego, że spora część gry toczy się w umyśle grającego, w jego wyobraźni.

Głównym bohaterem Outlast II jest dziennikarz śledczy o imieniu Blake Langermann. Pewnego pięknego dnia wyrusza on ze swoją małżonką, Lynn, w okolice miasteczka Temple Gate. Doszło tam bowiem do zabójstwa młodej kobiety w ciąży i nikt nie wie kim była owa dziewka oraz dlaczego zginęła. Co ciekawe, najpierw krążyły informacje o tym, że ktoś widział ją przy pobliskiej drodze, później zaś znaleziono ciało. Nosiło ono znaki uduszenia, a we krwi odkryto sporo rtęci. Blake spróbuje wyjaśnić tę skomplikowaną zagadkę.

Poradnik:
Brakuje Ci jakiegoś nagrania albo listu? Zerknij do naszego poradnika.

W miarę postępów natrafiamy na dwie walczące ze sobą frakcje. Z jednej strony mamy okultystów, członków sekty Nowy Ezekiel, kontrolowanych przez niejakiego Sullivana Knotha. Z drugiej są natomiast heretycy słuchający poleceń tak jakby człowieka o imieniu Val. Co ciekawe, deweloperzy nie do końca wyjaśniają kim Val jest. Z budowy ciała zdaje się być kobietą, ale twórcy tego jasno nie mówią, co oznacza, że równie dobrze może być mężczyzną.

Jakkolwiek by nie było, okultyści wierzą w to, że nadchodzi koniec świata i nie chcą do niego dopuścić. Knoth, ich przywódca, krąży po miasteczku oraz jego okolicach, gwałci kobiety, a następnie morduje je, wierząc, że w ich brzuchach rosną demony. Ciężko powiedzieć dlaczego kult chce śmierci głównego bohatera, można jednak przypuszczać, że w taki czy inny sposób może im on przeszkodzić w działaniach, a do tego nie mogą dopuścić.

Jane Doe, czyli znaleziona kobieta w ciąży to także ofiara Knotha. Jak się później dowiadujemy, zgwałcił on kobietę, a następnie nakazał jej ojcu, niejakiemu Ethanowi (spotykamy go przechodząc grę), wyciąć dziecko z jej brzucha. Ten z oczywistych względów się nie zgodził i uznany został za heretyka. W miarę jak zwodził kult, Anna, bo tak zwała się jego córka, ucieka. Później jednak zostaje złapana i zamordowana. Życie traci też jej ociec… ginie z rąk kobiety z kilofem (Marty) na oczach Blake’a.

Lynn, żona protagonisty jest w podobnej sytuacji, jak Anna. W miarę przebiegu wątku fabularnego zachodzi w ciążę (wcześniej nie była brzemienna), a Knoth uważa, że w jej brzuchu znajduje się antychryst, co znaczy, że zarówno kobieta, jak i dziecko muszą umrzeć. Tyle szczęścia, że Lynn udaje się uciec, kiedy na chwilę ponownie spotyka się ze swoim mężem. Niedługo później para znowu jednak zostaje rozdzielona.

Z drugiej strony barykady znajduje się Val i heretycy. Z występujących w grze notatek dowiadujemy się, że Val niegdyś był(a) częścią sekty Nowy Ezekiel. Opiekował(a) się dziećmi i lubił(a) to robić. Być może to właśnie dzieci sprawiły, że Knoth i Val się poróżnili. Może nie mogli dojść do porozumienia w kwestii ich zabijania. Tego niestety nie udało mi się w grze znaleźć.

Jeśli chodzi o heretyków, jako całokształt, chcą oni, aby dni sądu ostatecznego nadeszły jak najszybciej, także chcą więc dziecka Lynn, tyle że nie po to, aby je zabić, ale po to, by stanowiło swoistego przywódcę duchowego. Cała ta zadyma toczy się w okolicy wspomnianego miasteczka Temple Gate, będącego rzekomo  gdzieś w centrum piekieł.

Sprawdź także:

Outlast II

Premiera: 25 kwietnia 2017
PC, PS4, XBOX ONE

Outlast II to kolejna odsłona cyklu survival horrorów, opracowanego przez ekipę studia Red Barrels. Podobnie jak w przypadku wcześniejszych gier, do czynienia mamy z akcj...

Dodaj Odpowiedź
Komentarze (15 najnowszych):
0 kudosmanik98   @   14:11, 08.05.2017
Teoria która mówi że dziecko jest halucynacją jest raczej mało prawdopodobne gdyż zaraz po znalezieniu Lynn ona mówi że "nie chcę by nasze dziecko tu umarło"
0 kudosbigboy177   @   14:41, 08.05.2017
Cytat: manik98
Teoria która mówi że dziecko jest halucynacją jest raczej mało prawdopodobne gdyż zaraz po znalezieniu Lynn ona mówi że "nie chcę by nasze dziecko tu umarło"

Hmmm, umknęło mi to... faktycznie Lynn coś takiego mówi. W takim razie oboje mogli mieć halucynację, a pod koniec, kiedy Lynn umiera, samego dziecka mogło już nie być. Może umysł Lynn na chwilę się rozjaśnił.

Ciężko byłoby inaczej wyjaśnić prawdziwą ciążę, która się rozwija w ciągu kilku godzin. Kosmici, raczej nie wchodzą w grę, hehe.
0 kudosmanik98   @   21:27, 08.05.2017
No w sumie to by było logiczne, zwracam honor Uśmiech
0 kudosMr.Green   @   23:56, 08.05.2017
No i jeszcze taki mały szczególik, dziecko nie rzuca żadnego cienia.
0 kudossandramania   @   13:22, 16.05.2017
Mi się zdaje, że Lynn miała na myśli jej śmierć mówiąc "niczego tu nie ma' wiecie, takie przechodzenie do innego świata, tego pośmiertnego.
I teraz jest tutaj pewien haczyk, bo Knoth na końcu mówi do Blake`a 'zniszczyłeś raj' - Może Lynn miała go już wtedy ujrzeć, lecz już nie istniał ;o
Dodaj Odpowiedź