Prezentacja GA-Z97X-Gaming G1 WiFi-BK - płyty głównej dla prawdziwych entuzjastów


bigboy177 @ 12:22 11.10.2014
Marcin "bigboy177" Trela
Czasem coś piszę, czasem programuję, czasem projektuję, czasem robię PR, a czasem marketing... wszystko to, czego wymaga sytuacja. Uwielbiam gry, nie cierpię briefów reklamowych!

Płyta główna GA-Z97X-Gaming G1 WiFi-BK to propozycja firmy GIGABYTE, skierowana dla prawdziwych entuzjastów wirtualnej rozrywki. Konstrukcja została przygotowana z ogromną dbałością, dzięki czemu powinna zadowolić każdego, kto oczekuje jakości, unikatowej prezencji, wydajności oraz wytrzymałości.

Płyta główna GA-Z97X-Gaming G1 WiFi-BK to propozycja firmy GIGABYTE, skierowana dla prawdziwych entuzjastów wirtualnej rozrywki. Konstrukcja została przygotowana z ogromną dbałością, dzięki czemu powinna zadowolić każdego, kto oczekuje jakości, unikatowej prezencji, wydajności oraz wytrzymałości. Szczególnie dwa ostatnie elementy były ważne dla inżynierów projektujących opisywane tutaj MOBO. Płyta główna musi bowiem działać stabilnie, niezależnie od obciążenia i nigdy nie zawodzić. Dlatego GIGABYTE stosuje kilka ciekawych rozwiązań, mających zapewnić odpowiednie działanie swoich konstrukcji.

Specyfikacja techniczna:

- Podstawka LGA1150, dla procesorów firmy Intel (Haswell).
- Chipset Intel Z97.
- 4 x DDR3 DIMM (dual channel, maksymalnie 32 GB).
- Zintegrowana karta graficzna firmy Intel.
- Creative Sound Core 3D.
- Wzmacniacz dźwięku TI Burr Brown OPA2134.
- Karta sieciowa Qualcomm Atheros Killer E2201.
- Karta sieciowa Intel GbE LAN phy.
- Karta Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac.
- Łączność w standardzie Bluetooth 4.0.
- Sloty PCI-E, 4 x PCI Express x16 (2 o prędkości 16x, a dwa o prędkości 8x).
- Wsparcie dla technologii SLI/Crossfire (4x, 3x, 2x).
- Dwa układy Marvell 88SE9172, odpowiedzialne za zarządzanie urządzeniami w portach SATA.



Już samo pudełko daje do zrozumienia, że mamy do czynienia z produktem wyższej klasy, tzw. premium. Opakowanie płyty to karton, na którym naklejono specjalną porowatą folię. W niej wygrawerowano następnie najważniejsze oznaczenia, wykorzystując do tego celu całkowicie gładkie elementy. Całość prezentuje się imponująco.



Nie inaczej jest kiedy wreszcie dostajemy się do wnętrza pudełka. Zrobić można to na dwa sposoby, albo otworzyć specjalne drzwi, zasłaniające wnętrze opakowania, albo po prostu wyciągnąć płytę na zewnątrz. Korzystając z opcji numer dwa można się znacznie dokładniej przyjrzeć konstrukcji, tak więc właśnie tak uczyniłem. Natychmiast po chwyceniu MOBO do ręki zauważamy, że konstrukcja jest dość ciężka. Nie jakoś przesadnie, ale na pewno czuć różnicę w stosunku do budżetowych zestawów. W tym przypadku za ciężar odpowiadają sporych rozmiarów radiatory, których zadaniem jest odprowadzanie ciepła z mostków oraz układów odpowiedzialnych za zasilanie poszczególnych elementów płyty.




Radiatory, jak widać na zamieszczonych zdjęciach, są bardzo estetyczne. Wykonano je z czarnoczerwonej stali, a na poszczególnych fragmentach chłodzenia umieszczono napisy informujące o tym, z jaką płytą mamy do czynienia. Pomiędzy radiatorami, w centralnej pozycji znajduje się gniazdo procesora, w tym przypadku mamy do czynienia z podstawką zgodną ze standardem LGA 1150, pozwalającym na wpięcie procesorów firmy Intel, m.in. i7, i5, i3 czy Xeon. Podstawka jest oczywiście odpowiednio zabezpieczona przed ewentualnymi uszkodzeniami w transporcie. Co ważne, radiatory, o których wspominałem zostały skonstruowane w taki sposób, że nie powinny przeszkadzać w montażu dowolnie wybranego coolera. Nawet stosunkowo niskie konstrukcje powinny wejść bez najmniejszych problemów. Osobiście sprawdzałem na Grandisie od SilentiumPC i mimo że jest to wentylator dość konkretnych rozmiarów i obawiałem się, że może zahaczyć o jakieś układy, nic takiego nie miało miejsca. Ciekawostką dla fanów bicia rekordów w overlockingu lub osób lubiących bawić się w wszelakie modyfikacje, jest możliwość podłączenia pod radiatory sekcji zasilania chłodzenia wodnego, co zapewni jeszcze niższe temperatury, poprawiając tym samym warunki do mocnego podkręcania CPU.



Przechodząc dalej, jeśli chodzi o konstrukcję płyty, inżynierowie przewidzieli na niej 4 gniazda pamięci, pozwalające na wpięcie maksymalnie 32 GB RAM. Warto wspomnieć, że są one domykane z jednej strony, co ułatwia montaż pamięci w przypadku, gdy karta graficzna jest już zamontowana w najwyższym slocie. Prócz tego, mamy cztery gniazda PCI-E o szynie 16x (2 o przepustowości 16x oraz 2 o przepustowości 8x), jak również 3 gniazda PCI-E o przepustowości 1x. Wszystkie elementy znajdujące się w pobliżu gniazd rozszerzeń są niskie, przez co nie ma mowy o tym, aby cokolwiek przeszkadzało podczas montowania największych nawet kart graficznych. Na prawej krawędzi konstrukcji widnieją gniazda Serial ATA, a po przeciwnej stronie są wyjścia, umożliwiające podpięcie urządzeń zewnętrznych. Nim jednak wyskoczymy na zewnątrz, chciałbym jeszcze zaznaczyć, że na płycie umieszczono specjalny wyświetlacz LCD, pokazujący stan bootowania płyty głównej (w tym także liczne kody błędów) oraz przycisk umożliwiający włączenie i wyłączenie komputera, bez podpinania sterowania z obudowy. W okolicy przycisku power znajduje się także reset całego systemu oraz reset CMOS’u, co wyklucza zworki i inne archaiczne rozwiązania.

Sprawdź także:
Dodaj Odpowiedź
Komentarze (15 najnowszych):
0 kudosluki505   @   16:08, 18.10.2014
Po co wydawać tysiące na płytę główną nie rozumiem tego.