Dziesięć najwyżej ocenianych polskich gier według portalu Metacritic.com


LordTyrranoos @ 14:59 06.10.2014
Mateusz "LordTyrranoos" Wieczorek

W branży rozrywki elektronicznej bardzo często słyszymy odniesienia do popularnego portalu Metacritic, zawierającego oceny najbardziej poczytnych, opiniotwórczych czy zwyczajnie największych magazynów i portali internetowych, zajmujących się ocenianiem w tym przypadku gier.

W branży rozrywki elektronicznej bardzo często słyszymy odniesienia do popularnego portalu Metacritic, zawierającego oceny najbardziej poczytnych, opiniotwórczych czy zwyczajnie największych magazynów i portali internetowych, zajmujących się ocenianiem w tym przypadku gier. Postanowiliśmy więc stworzyć zestawienie dziesięciu najlepiej ocenianych polskich gier, biorąc pod uwagę najlepszą notę na daną platformę. Niestety, wiele starszych produkcji nie znalazło tam swoich wpisów, w tym ukochana przeze mnie gra Polanie 2, więc kultowe tytuły pokroju Teenagenta czy Gorky 17 nie widnieją na poniższej liście. Pomijamy także produkcje na platformy mobilne, naszym zdaniem jest to materiał na oddzielny artykuł.

Zapraszamy do zapoznania się z przygotowanym zestawieniem i jednocześnie do dyskusji na temat projektów, które według Metacritic stanowią o sile polskiej myśli developerskiej.

MIEJSCE 10
Earth 2150 (PC)
średnia ocen według Metacritic - 78

Dziesiąte miejsce okupują dwie produkcje, z których jedna ma na swoim karku już czternaście lat. Mowa tu o najwyżej ocenianej polskiej strategii w historii, wydanego w roku Milenijnym Earth 2150. Jestem w stanie zrozumieć, dlaczego właśnie ten tytuł w tym okresie odniósł niemały sukces - królowały wówczas niezbyt skomplikowane, aczkolwiek trudne do perfekcyjnego opanowania RTS-y.



Tym właśnie mianem można określić sequel Earth 2140 - to ciekawy koncept, mający u swej podstawy apokalipsę na Ziemi, intuicyjny interfejs, proste do opanowania podstawy mechaniki rozgrywki, a nawet samoczynnie funkcjonujący system dwudziestoczterogodzinny. Największym problemem serii Earth pozostaje jednak fakt, że od dziewięciu lat nie ujrzeliśmy kolejnej jej odsłony, która wielce prawdopodobnie znalazłaby się w tymże zestawieniu.

MIEJSCE 10
Call of Juarez: Więzy Krwi (PC, PS3)
średnia ocen według Metacritic - 78

Drugą grą, której średnia ocen na portalu Metacritic również ustaliła się na poziomie 78 punktów, jest dość popularne Call of Juarez: Więzy Krwi. Prequel do oryginalnego Call of Juarez i jednocześnie nasz najlepszy rodzimy western zdobył uznanie braci redaktorskiej z całego świata, która chwaliła szybką, intensywną akcję, oprawę graficzną oraz autentyczny "feeling" Dzikiego Zachodu.



Trudno się z tymi opiniami nie zgodzić, historia braci McCall jest wiarygodna, a możliwość kontrolowania zarówno Ray'a, jak i Thomasa wprowadza nieco zróżnicowania w uzbrojeniu i metodzie prowadzenia walki. Nie wspominając o pojedynkach rodem z filmowych westernów, które zawsze są na plus. Bez wątpienia cała seria Call of Juarez miała szansę na jeszcze większy rozgłos i lepsze opinie, gdyby tylko Techland nie stworzył kulejącego potwora w postaci Call of Juarez: The Cartel, jednego z najgorszych spin-offów ostatnich lat.

Dodaj Odpowiedź
Komentarze (15 najnowszych):
0 kudosshuwar   @   12:46, 07.10.2014
A gdzie Robbo? Hans Kloss? Sexmisja? Uśmiech
0 kudosFox46   @   13:35, 07.10.2014
Cytat: shuwar
A gdzie Robbo? Hans Kloss? Sexmisja? Uśmiech


te gry nie odniosłu globalnego sukcesu. Nie wyszły na szerokie wody, tak samo ja mógłbym napisać "A gdzie TeenAgent" tez polska gra point and click i też świetna.
0 kudosdenilson   @   16:55, 07.10.2014
Również dla mnie nie było dziwne że dwa Wiedźminy okupują dwa miejsca na podium. Jako trzecie dałbym pierwszemu Painkillerowi. Szczęśliwy

Zastanawia mnie ile punktów by dostała gra "Rutkowski is back" Dumny
0 kudosIgI123   @   22:49, 07.10.2014
Cytat: denilson
Zastanawia mnie ile punktów by dostała gra "Rutkowski is back"
Ta gra jest, razem z Wilczym Szańcem, niedoścignionym wzorem i umieszczanie tych produkcji na jednej liście z jakimiś Widźminami czy innymi Painkillerami to dla nich zwykła obraza, jak i dla geniuszu ich twórców.
0 kudosJackieR3   @   08:50, 08.10.2014
Dla City Interactive [Czy jak ich niektórzy zwą CI Games} powinna być osobna lista czyli tak zwana Ekstralista Growa. Zadziorny
0 kudosmktiger   @   09:24, 08.10.2014
Hehe, a gdzie takie kwiatki jak Franko Uśmiech
Miejsca pierwsze oczywiście zasłużone, róznież jak autor, dziwie sie grze Xpand Rally.
0 kudosfrycek88   @   12:04, 08.10.2014
Jeszcze była Nina. tez podobno była mega-gniotem
0 kudosJackieR3   @   13:24, 08.10.2014
Próbowałem kiedyś grać w Ninę ale nie dałem rady.Z tego co pamiętam oprócz ogólnej "kaszanowatości" poziom trudności był hardcorowy.ale taki absurdalnie hardcorowy.Ginęło się niewiadomo dlaczego i za co? Zdziwiony
0 kudosLordTyrranoos   @   11:18, 09.10.2014
Chcecie mega-gniota? Czernobyl: Terrorist Attack, dno jakich mało. Co ciekawe, to "coś" sprzedało się nawet nieźle za naszą wschodnią granicą, pewnie ze względu na umiejscowienie gry...
0 kudosUxon   @   15:53, 09.10.2014
The Cat Lady - 81 punktów na Metacritic. Świetna, inteligentna przygodówka od naszego rodaka Remigiusza Michalskiego. Ale raczej dla ludzi ukształtowanych i odpowiednio rozwiniętych psychicznie. Naprawdę ciężka i mocna. Zdecydowanie +18. Bardzo intrygująca i trudna mentalnie gra, o której się myśli jeszcze długo po ukończeniu. Serdecznie polecam, ale tylko miłośnikom takich klimatów, pozostali lepiej niech jej nie tykają.
0 kudosfrycek88   @   19:05, 09.10.2014
Cytat: JackieR3
Próbowałem kiedyś grać w Ninę ale nie dałem rady.Z tego co pamiętam oprócz ogólnej "kaszanowatości" poziom trudności był hardcorowy.ale taki absurdalnie hardcorowy.Ginęło się niewiadomo dlaczego i za co? Zdziwiony


Ja z polskich kaszan grałem tylko w Snajpera i pierwszego Mortyra
0 kudosJackieR3   @   09:35, 10.10.2014
Pierwszego Mortyra przeszedłem o dziwo.Fakt że "kaszana" ale była w tym jakaś myśl,zalążek ciekawej fabuły.Szkoda że zabrakło kasy na cut-scenki które by tą fabułę przybliżyły i wyjaśniły.
0 kudosLordTyrranoos   @   11:52, 10.10.2014
A dla mnie Mortyr, ten pierwszy, nie był właśnie kaszanką. Ale coś widzę, że temat przeszedł z najlepiej ocenianych na kaszanki, czyli przeczuwam materiał na kolejny artykuł Szczęśliwy
0 kudosfrycek88   @   12:23, 10.10.2014
No to by był fajny artykuł. Najgorsze polskie gry w historii. Ciekawe jakie gnioty by się ta znalazły Szczęśliwy. Co do Mortyra to my go inaczej odbieramy niż zagranica. U nas był ogromny hype na punkcie tej gry, po za tym część z nas była dziećmi jak Mortyr ujrzał światło dzienne, a dzieciom to się każda gra podoba. Na zachodzie nie było tak kolorowo i gra została po prostu zjechana z góry na dół.
0 kudosSzymono111   @   19:22, 14.10.2014
Xpand rally zawsze wydawała mi się grą niegłupią, ale, że ujrzę ją tutaj, tego się nie spodziewałem.
Świetne, rzeczowe zestawienie, jestem dumny z Widźmina i z dobrej pozycji Anomaly.
Dodaj Odpowiedź