10 najlepszych ekskluzywnych gier na konsolę Xbox 360


zvarownik @ 12:11 30.05.2013
Kamil "zvarownik" Zwijacz

Obecną generację konsol czeka jeszcze długi żywot, o ile Xbox 360 i PlayStation 3 zostaną potraktowane podobnie, jak swego czasu PlayStation 2, którego produkcję zakończono dopiero kilka miesięcy temu. Niemniej czasy największych premier powoli dobiegają końca, więc postanowiłem stworzyć subiektywną listę 10 najlepszych gier ekskluzywnych na sprzęt firmy Microsoft.

Obecną generację konsol czeka jeszcze długi żywot, o ile Xbox 360 i PlayStation 3 zostaną potraktowane podobnie, jak swego czasu PlayStation 2, którego produkcję zakończono dopiero kilka miesięcy temu. Niemniej czasy największych premier powoli dobiegają końca, więc postanowiłem stworzyć subiektywną listę 10 najlepszych gier ekskluzywnych na sprzęt firmy Microsoft.Na wstępie wyjaśnię zasady jakimi kierowałem się przy wyborze konkretnych tytułów. Nie zdziwcie się, jeżeli spora ich część nie będzie do końca taka ekskluzywna, bo jak wiadomo wszem i wobec, koncern z Redmond ma to do siebie, że lubuje się w czasowych wyłącznościach, w szczególności pozwalając twórcom na romanse z komputerami PC. Gdybym pominął te tytuły, to lista opiewałaby w samo Halo, Forze i Gearsy, więc przyjąłem, że „eks” na 360-tce to gra, która nie ukazała się na PlayStation 3, ale już konwersja na PC po kilku miesiącach jest dopuszczalna (dlatego też na liście nie ma Super Meat Boya, bo gra na kompy trafiła już po miesiącu). Poza tym to subiektywna lista, która nie była konsultowana z nikim, więc zachęcam gorąco to tworzenia własnych.


Miejsce 10Ranking zaczyna seria Dance Central, która zapoczątkowała szał na gry taneczne I była jednym z motorów napędowych Kinecta, przy okazji ratując studio Harmonix, będące bliskie upadku, gdy minęła szajba na gry muzyczne, więc rozpętali nową zarazę ludzkości – tańczenie przy telewizorze. Wielkim miłośnikiem takich wygibasów nie jestem, niemniej doceniam wkład marki w popularyzację grania wśród casuali.


Miejsce 9Kameo: Elements of Power to jedna z najbardziej niedocenionych gier na konsole Xbox 360 i chyba ostatnia produkcja na wysokim poziomie, która wyszła spod długa legendarnego studia Rare. Była to znakomita, trójwymiarowa platformówka z niezłą oprawą graficzną, wykorzystywaniem zmiany postaci i różnych umiejętności do pokonywania kolejnych poziomów. Niestety tytuł przeszedł bez echa. Swego czasu krążyły plotki o kontynuacji, która ponoć została anulowana, ze względu na niewielkie zainteresowanie rynku. Szkoda.


Miejsce 8Fez - jeden z najbardziej oczekiwanych indyków w historii. Produkt owiany legendą jeszcze przed premierą, która nastąpiła w kwietniu 2012 (a ostatnio na PC). Platformówka nawiązująca do złotej ery gamingu. Urzekająca, wymagająca, śliczna i… trochę niedopracowana, co zresztą odbiło się swego czasu sporym echem, gdy twórca gry, Phil Fish, nie miał pieniędzy na opłacenie patcha. Niemniej co złego, to nie Fez.

Sprawdź także:
Dodaj Odpowiedź
Komentarze (15 najnowszych):
0 kudosFox46   @   13:19, 30.05.2013
Crackdown też był spoko jednak dwójka znacznie gorsza od jedynki.
0 kudosgeass   @   13:38, 30.05.2013
Nie jestem konsolowcem, mam i gram na PC. Natomiast zdarza mi się konsole pożyczać od dobrych znajomych i ogrywać co niektóre tytuły. Co bym dużo nie powiedział, tak naprawdę jeśli chodzi o Xboxa to faktycznie Halo, GoW i Forza są bardzo dobrymi Exami. Alan Wake mnie nie przekonał, nudziła mnie ta gra, reszta z tej 10 mnie nie ujęła także. Moim zdaniem PS ma o wiele lepszą listę exów gdzie jest chociażby Killzone, God of War, Gran Turismo, Uncharted, Heavy Rain + niektóre Metal Geary, Yakuza, Resistance, Little Big Planet czy taki inFamous. Jest tego naprawdę dużo i w porównaniu wszystkich tych tytułów moim zdaniem PS zawstydza pod tym względem Xboxa. Natomiast tak jak wcześniej pisałem, Gearsy, Halo i Forza to tytuły dla których można kupić tę konsolę jeśli się jest ogromnym fanem tego typu gier.
Ponieważ nie chcę rozpocząć ewentualnej bitwy na komentarze, które gry są lepsze czy Forza czy GT, czy Halo czy Killzone itd. napiszę, że to moje zdanie, nie musicie się zgadzać. Jak kochacie Microsofi i Xboxa to spoko, jak Sony i PS to też spoko. Bez spiny, dla mnie osobiście i tak najlepszy jest PC.
0 kudosbat2008kam   @   13:42, 30.05.2013
Moja lista wyglądałaby trochę inaczej, bo część gier bym wyrzucił, a wstawił w ich miejsce Crackdowny, Perfect Dark Zero, Viva Pinatę i Shadow Complex, ale najważniejsze, że pierwsza piątka jest zgodna z moim gustem. Gearsy to prawdziwy symbol Xboxa 360 i nawet Master Chief musi przed nimi chylić czoła.

0 kudosroxa175   @   13:44, 30.05.2013
Z całej tej listy to najbardziej chciałabym zagrać w Dance Central, bo nigdy jeszcze nie miałam okazji grać w tego typu gierkę. Uśmiech
0 kudosIgI123   @   13:48, 30.05.2013
He, pierwsze miejsce można przewidzieć od samego początku. Ale zgadzam się. Osobiście Xboxa chcę kupić właśnie tylko i wyłącznie dla Gears of War 2 i 3. Żal i ból, że nie ma tych gier na PC...
0 kudosRafalinda   @   16:05, 30.05.2013
Ja baaaardzo się cieszę, że znalazło się miejsce dla "Kameo EoP". To jedna z najfajniejszych, najładniejszych oraz najciekawszych platformówek w jakie grałem.
Moje zestawienie jest podobne, tylko zamieniłbym "Fez" na "Left 4 Dead". A jeśli chodzi o indyki to najfajniejsze exclusive'y jak dla mnie od Microsoft Studios to "Deadlight" i "Mark of Ninja".

Dla mnie jako posiadacza zarówno PS3 i Xbox360, lepszymi "exclusive games" może pochwalić się Xbox360 gdyż są to gry na długie lata.
0 kudoszvarownik   @   17:57, 30.05.2013
Cytat: Rafalinda
Ja baaaardzo się cieszę, że znalazło się miejsce dla "Kameo EoP". To jedna z najfajniejszych, najładniejszych oraz najciekawszych platformówek w jakie grałem.
Moje zestawienie jest podobne, tylko zamieniłbym "Fez" na "Left 4 Dead". A jeśli chodzi o indyki to najfajniejsze exclusive'y jak dla mnie od Microsoft Studios to "Deadlight" i "Mark of Ninja".

Dla mnie jako posiadacza zarówno PS3 i Xbox360, lepszymi "exclusive games" może pochwalić się Xbox360 gdyż są to gry na długie lata.
Left 4 Dead od razu było też na PC, dlatego odpadło, Mark of the Ninja chyba miesiąc po premierze na Xboksie wyszło na PC, więc także odrzuciłem. Natomiast Deadlight według mnie jest gorsze od produkcji na liście. Cieszę się za to, że ktoś oprócz mnie lubi Kameo Uśmiech
0 kudosmareczek_89   @   01:22, 02.06.2013
@Rafalinda To już zależy od gustu gracza, która konsola ma lepsze exclusive. I o to jest spór od lat. Ale mniejsza z tym.
No muszę przyznać że Twoja lista daję radę. Parę tytułów w które nie grałem a są na Twojej liście, to muszę je sprawdzić i może zakupić je. Nie mówię o podium bo to było oczywiste Dumny Ale jak dla mnie też całkiem zasłużeniu umieściłeś tam Fable 2 z całkowicie trafnym opisem. Najlepsza właśnie była część 1 ale to już klasyk no i Fable 2 po prostu mistrzowskie wykonanie gry. Alana Wake też nie mogło zabraknąć.
0 kudosLucas-AT   @   14:52, 03.06.2013
Pamiętam, jak pierwszy raz ujrzałem Gears of War na żywo na targach PGA w 2006 roku. Grafika wtedy powaliła mnie na kolana, był to prawdziwy przełom w tej dziedzinie. Wyglądało to, jak film. Teraz sam przechodzę drugą część i widzę, że oprawa mocno się zestarzała. Nie robi już takiego wrażenia, a chwilami nawet rozczarowuje. Batman: Arkham City działa na tym samym silniku, ale wygląda lepiej. ;)

Czekam na Gears of War 4 na Xbox One, które będzie pewnie działać na Unreal Engine 4. ;) Gra sprzeda miliony Xboksów.
Dodaj Odpowiedź