Google musi zapłacić 19 milionów dolarów za mikrotransakcje

W Google pracuje wiele tęgich głów, to nie ulega wątpliwości, ale mimo to firmie zdarzają się wpadki kosztujące ją miliony dolarów.

@ 08.09.2014, 18:47
Marcin "bigboy177" Trela
Czasem coś piszę, czasem programuję, czasem projektuję, czasem robię PR, a czasem marketing... wszystko to, czego wymaga sytuacja. Uwielbiam gry, nie cierpię briefów reklamowych!
mob, inne, free 2 play

Google musi zapłacić 19 milionów dolarów za mikrotransakcje

W Google pracuje wiele tęgich głów, to nie ulega wątpliwości, ale mimo to firmie zdarzają się wpadki kosztujące ją miliony dolarów. Decyzja, o której wspomnę poniżej, kosztowała ją prawie 20 milionów zielonych i trzeba przyznać, że w bardzo prosty sposób dało się strat uniknąć.

Sprawa dotyczy sklepu Google Play, na łamach którego użytkownicy sprzętu mobilnego, działającego pod kontrolą systemu operacyjnego Android, mogą kupować przeróżne aplikacje, a nawet dobra wewnątrz aplikacji. Właśnie w związku z ostatnim sposobem nabywania związany był proces, w którym jedną ze stron byli klienci Google Play, a drugą Google. W 2011 roku korporacja nie dała bowiem jasno znać swoim klientom, że nie każdy zakup w ramach Google Play wymaga wpisywania hasła, że jednokrotne jego wpisanie sprawia, iż jest ono aktywne przez kolejne 30 minut. W ten oto sposób powstało mnóstwo nadużyć.

Skąd owe nadużycia? Wyobraźcie sobie, że właśnie dokonaliście jakiegoś zakupu. Nabyliście kolejny egzemplarz ulubionego miesięcznika, albo po prostu nową, przydatną w Waszej opinii appkę. Następnie telefon/tablet oddajecie swojej pociesze/rodzeństwu, które odpala jakąś grę, by później zacząć kupować w jej wnętrzu (dzięki mikrotransakcjom) przeróżne wirtualne pierdoły. W ten sposób, w ciągu 30 minut można było wydać całkiem sporą sumkę pieniędzy, co gorsze, bez wiedzy posiadacza rachunku bankowego, przypisanego do danego konta w Google Play. Oczywiście problem z hasłem został szybko wyeliminowany, ale mimo to klienci poszli z Google do sądu. Korporacja dogadała się z nimi, że wyrówna wszelkie wydatki, a żeby to zrobić wybuli 19 milionów dolarów!

Co ciekawe, nie tylko Google podeszło w tak bezmyślny sposób do zakupów we wnętrzu aplikacji. Apple także jakiś czas temu doszło do porozumienia z pozywającymi, płacąc 32.5 miliona zielonych! Oby wyciągnięto wnioski i podobnych przypadków już nie było.

Dodaj Odpowiedź
Komentarze (15 najnowszych):
0 kudosdenilson   @   20:50, 08.09.2014
To jest trochę śmieszna kasa na takiego giganta rynku. Pozostaje symbol ale nie bolesny.
0 kudosPabloMG   @   21:16, 08.09.2014
No niby aplikacje na Androidzie są za darmo ale tak naprawdę trzeba płacić mikro opłaty i nie dziwie się że klienci się wnerwili. Google już dawno się powinno dostać karę za takie praktyki.
0 kudosdenilson   @   21:20, 08.09.2014
Dostało karę ale za małą. Powinien być to jakiś procent z przychodu jaki wygenerowali w zeszłym roku fiskalnym. Wtedy to by poczuli utratę pieniędzy i byłoby to dla nich pouczenia.
0 kudosPabloMG   @   21:24, 08.09.2014
denilson @ może i kara nie za duża ale klienci pokazali że nie dadzą nabijać się w butelkę i to powinno dać Google do myślenia.
0 kudosdenilson   @   21:26, 08.09.2014
To i tak za mało. To jest wymiar czysto symboliczny, ale nie ma takich efektów jakie powinny być.
0 kudosFox46   @   01:49, 09.09.2014
Cytat: PabloMG
No niby aplikacje na Androidzie są za darmo ale tak naprawdę trzeba płacić mikro opłaty

Teraz pytanie po co ?? przecież Aplikację na androida to 95% nie potrzebne śmieci, na chama zresztą robione. Tylko mały procent to naprawdę coś przydatnego....
Ale tak to już jest głupi ma , głupi pobiera, głupi się chwali bo mam za dramo, to tak jakbym poszedł do śmietnika i wyciągnął połowę batonika i się cieszył że mam to za frajer. Identycznie jest z aplikacjami z Androida jak grzebanie w śmietniku.

Ja się cholernie cieszę że mam telefon który ma bardzo mało aplikacji w porównaniu do telefonów na androidzie. Jedynie co mnie bardzo martwi to że za kilkanaście lat (o ile mój telefon dożyję) będę zmuszony kupić telefon dotykowy (moja zmora) bo coś wydajnego i poręcznego nie ma prawa już wtedy być. Choć mój telefon to zaledwie maluch jeżeli chodzi o wydajność bo zegar procesora o mocy 680mhz mają się nijak do procka X2 1,5GB czy X4 2.0 Ghz. A wszystko po to by dzieciaczki mogły grać na swoich komóreczkach w gry na Androida,iOSa,W8 Phone.
0 kudosshuwar   @   07:03, 09.09.2014
20 mln? A co to za kwota dla Google... takie drobne Uśmiech
Tam gdzie mam podpiętą kartę płatniczą pilnuję tego by wylogowywać się albo mam po prostu ustalony na niej limit powiedzmy 10 zł. Gdy potrzeba więcej, zwiększam limit przed płatnością.
0 kudosPabloMG   @   07:50, 09.09.2014
Fox46 @ w życiu nie kupiłem i nie mam zamiaru kupić telefonu na Androidzie, mam Nokie ona używa swojego systemu OS jak chcę program to kupuje / pobieram jak nie to nie Puszcza oko na siłę mi nikt nie wciska nie potrzebnych aplikacji.
0 kudoskobbold   @   09:18, 09.09.2014
Ktoś w tym miesiącu w Google nie otrzyma premii i kwota się zwróci. Niepotrzebnie klienci szli na ugodę b o mogli by z tego wyszarpać dużo większa kasę.
Dodaj Odpowiedź