Until Dawn (PS4) - okladka

Akcja / Przygodowa

Opis Until Dawn (PS4)
Redakcja MiastoGier.pl @ 10:54 15.08.2012

Until Dawn to gra przygotowana przez ekipę Supermassive Games, a przeznaczona jest wyłącznie dla posiadaczy konsoli PlayStation 4.

Until Dawn przedstawia losy ośmiu bohaterów. W rocznicę śmierci znajomej wybierają się oni w oddalone od cywilizacji góry. Wszystko układa się bardzo dobrze, aż do pojawienia się psychicznie chorego jegomościa, mającego jeden cel: zabić wszystkich. Nie pozostaje zatem nic innego, jak tylko starać się przetrwać noc i nie dopuścić aby psychopata dobrał nam się do skóry. Przy Until Dawn pracowała grupa scenarzystów wprost z Hollywoodu, w rezultacie, fabuła jest rozbudowana, wciągająca i zrealizowana z rozmachem.

Podczas zabawy zwiedzamy pokryte śniegiem lasy oraz znajdującą się tam chatkę. Mechanika rozgrywki wprowadza nieco broni białej oraz palnej do rozprawienia się z nieprzyjacielem, jednak głównymi założeniami jest ucieczka i proste łamigłówki jakie spotkamy na swojej drodze. Sama fabuła prowadzona jest w zależności od wyborów gracza, a zakończeń może być bardzo wiele, bowiem to my, przejmując kontrolę nad jednym z przyjaciół, decydujemy tak na prawdę czy przeżyje czy też. Zmiana postaci odbywa się natomiast poprzez podanie odpowiedniej osobie latarki.

Until Dawn działa na trójwymiarowym silniku graficznym, generującym pełną klimatu oprawę. To ona, wraz z dźwiękiem, odpowiada za posępny charakter produkcji.

Wkład w encyklopedię mieli:   Dirian,
PEGI: Od 18 lat
Screeny z Until Dawn (PS4)
0 kudossebogothic   @   11:10, 29.07.2017
Pamiętam jak oglądałem jakiś gameplay z targów to czułem, że to będzie niewypał albo co najwyżej średniak. Jednak ku zaskoczeniu wszystkich, mojemu również, Until Dawn okazał się świetnym i jednym z lepszych reprezentantów gatunku tzw. filmogier. Jest nietuzinkowe podejście do tematu i bardzo dobra realizacja. W porównaniu do gier Quantic Dream nie mamy tutaj opowieści obyczajowej czy thrillera, ale horror z nastolatkami w roli głównej, czyli popularny slasher. I jak na taki, wydawałoby się z pozoru, prosty gatunek, niewymagający jakiejś skomplikowanej fabuły, to twórcy wywiązali się pierwszorzędnie. Mamy tutaj kilka powiązanych wątków, więc gra przez te 8-10 godzin trzyma nas w napięciu. Aktorsko jest bardzo dobrze (grałem z angielskimi głosami), do oprawy audio-wizualnej również nie można się przyczepić, choć miejscami występują spadki płynności. Twórcy straszą nas na różne sposoby i wykorzystują większość motywów znanych z horrorów, jednak nic nie jest wciskane na siłę, wszystko jest zrobione ze smakiem. Oczywiście od naszych działań zależy kto dotrwa do świtu, więc grę warto przejść więcej niż raz co na pewno uczynię.