Elex (PC) - okladka

Elex (PC)

Premiera:
17 października 2017
Premiera PL:
17 października 2017
Platformy:
Gatunek:
RPG / Akcja
Język:
Producent:
Wydawca:
Dystrybutor:
Strona:

ObserwujMam (5)Gram (2)Ukończone (1)Kupię (8)

Opis Elex (PC)
DevMat @ 19:59 06.07.2015
Mateusz "DevMat" Kulesa

Śr. długość gry: 40h 0min

+ czaswięcej

Elex to RPG od niemieckiego studia Piranha Bytes. Twórcy znani są fanom gatunku m.in. za sprawą serii Gothic oraz Risen. Wydaniem Elex zajęła się natomiast firma THQ Nordic.

W grze wcielimy się w przedstawiciela rasy Albów, który, podczas jednej z bitew, zostaje zestrzelony i tafia na terytorium zajęte przez Berserków. Tak zacznie się nasza przygoda w dużym, otwartym świecie, który będziemy mogli przemierzać bez ograniczeń i jakichkolwiek ekranów ładowania. Jedyne, co nas może powstrzymać przed eksploracją pewnych obszarów to niedostateczna siła naszego bohatera.

Tytułowy Elex to jeden z najbardziej pożądanych minerałów na planecie Magalan. Przybył on na nią wraz z meteorytami, które 160 lat temu zdziesiątkowały ludność będącą w rozkwicie technologicznym. Z minerału resztka rasy ludzkiej wytworzyła narkotyk, pozwalający jej posługiwać się magią, jak również zwiększać swoją inteligencję. Efektem ubocznym jest zaś wysokie uzależnienie.

Elex stanowi także świetne źródło energii do napędzania różnej maści maszyn, w tym jetpacków oraz potężnych mechów. Minerał zmienił ponadto całkowicie strefy klimatyczne występujące na planecie, dzięki czemu grający zwiedzają bujne lasy, lodowe góry oraz gorące pustynie. W każdej strefie klimatycznej spotyka różne zwierzęta które, podczas styczności z Elexem, stały się bardziej krwiożercze i brutalne.

Piranha Bytes słynie z tego, że bohaterowie kreowani przez studio nie mają swojej tożsamości. Tym razem jest zgoła odmiennie. Protagonista otrzymał bowiem historię, imię (Jax) oraz przeszłość. Pochodzi on z rasy Albów, która powstała dzięki tytułowemu minerałowi. Rasa ta uważa się za lepszą od ludzkiej, chcąc ją sobie całkowicie podporządkować. Albowie są pozbawieni uczuć lecz pamiętają każdy swój występek oraz wydarzenie w życiu. Są rasą dominującą na planecie. Chcą się pozbyć lub przyłączyć do siebie resztę „buntowników” – członków innych frakcji, jakie spotkamy w grze.

Tytuł działa na zaawansowanym, w pełni trójwymiarowym silniku graficznym, wykorzystującym możliwości nowoczesnych komputerów oraz konsol Xbox One i PlayStation 4. Przeznaczona jest wyłącznie do rozgrywek dla jednego gracza.

Wymagania: Twórcy gry Elex ujawnili jej wymagania sprzętowe. Szczegóły dostępne są w zakładce wymagań naszej encyklopedii.

Wkład w encyklopedię mieli:   urban1212,
PEGI: Od 16 latZawiera przemocZawiera mocny językZawiera treści związane z narkotykami
Screeny i filmy z Elex (PC)
Dodaj Odpowiedź
Komentarze (15 najnowszych):
0 kudosshuwar   @   19:37, 20.10.2017
Może to ma sens? Bo jak człowiek się zacznie rozpraszać na zadaniach pobocznych czy na zwiedzaniu, to potem zapomina o co chodzi w głównym wątku.
0 kudoslogan23   @   19:41, 20.10.2017
Cytat: shuwar
Może to ma sens? Bo jak człowiek się zacznie rozpraszać na zadaniach pobocznych czy na zwiedzaniu, to potem zapomina o co chodzi w głównym wątku.
Możliwe ale powiedźmy że na koniec wszyscy grający będę zaskoczeni.
0 kudospspsga   @   14:18, 21.10.2017
Nie będę ukrywał , że ta gra mnie trochę zawiodła. Miałem nadzieję , że chociaż będzie trochę zbliżona do Gothica , jednak niestety okazało się , że ELEX nie sięga do pięt Gothica. Mam nadzieję , że twórcy naprawią swój błąd i choćby wprowadzą jakąś łatkę , aby przyjemniej nam się grało Płacz
0 kudosBubtownik   @   14:34, 21.10.2017
Póki co mam za sobą 20h gry i przyłączenie się do Berserków (aspiruje do stanowiska Paladyna). Po tych 20h gra wydaje się fantastyczna. Trudna, ociekająca klimatem oraz masakrycznie wciągająca. Zwiedzanie lokacji daje masę frajdy Uśmiech
0 kudosshuwar   @   19:54, 21.10.2017
No proszę... i kolejny zadowolony klient Uśmiech
0 kudoslogan23   @   20:41, 21.10.2017
Cytat: Bubtownik
Póki co mam za sobą 20h gry i przyłączenie się do Berserków (aspiruje do stanowiska Paladyna). Po tych 20h gra wydaje się fantastyczna. Trudna, ociekająca klimatem oraz masakrycznie wciągająca. Zwiedzanie lokacji daje masę frajdy Uśmiech
Ja też planuje dołączyć do berserków. A potem się zobaczy ale ciągnie mnie do banitów.
0 kudossebogothic   @   21:02, 21.10.2017
Gra właśnie się ściąga, a jeśli chodzi o frakcję to korcą mnie banici, ale zobaczymy kogo wybiorę. Może jakieś inne stronnictwo przekona mnie do siebie? Dumny
0 kudoslogan23   @   21:08, 21.10.2017
Cytat: sebogothic
Gra właśnie się ściąga, a jeśli chodzi o frakcję to korcą mnie banici, ale zobaczymy kogo wybiorę. Może jakieś inne stronnictwo przekona mnie do siebie? Dumny
Kleryków zaliczyłem ale nie w takim sensie. Za pierwszym razem dołączyłem do nich a teraz się zobaczy.
0 kudosBubtownik   @   22:40, 21.10.2017
Cytat: sebogothic
Gra właśnie się ściąga, a jeśli chodzi o frakcję to korcą mnie banici, ale zobaczymy kogo wybiorę. Może jakieś inne stronnictwo przekona mnie do siebie?


Powiem ci, że jak będę grał drugi raz to przyłącze się właśnie do banitów. Ta ich obojętność, wyrachowanie strasznie mi się podoba. W Forcie jest masa ciekawych questów, a nie zdradzając nic to na niektórych się można przejechać Uśmiech A i do tego ten Mad Maxowy klimat lokacji (pustyni) więc polecam tą frakcję + mają fajne pancerze Szczęśliwy
0 kudosIgI123   @   22:56, 21.10.2017
Swoją drogą, jak to jest z frakcjami? Zgaduję że Klerycy to magia, Banici to wojownicy, a Berserkowie pół na pół?
0 kudosBubtownik   @   00:39, 22.10.2017
Klerycy to przede wszystkim technologia, mechy, androidy i karabiny plazmowe, Banici to kusze, jakieś blastery (ogólnie mieszanka), a Berserkowie to wojownicy wspomagani magią. Swoją drogą mają fajnego fireball'a Szczęśliwy
0 kudossebogothic   @   11:45, 22.10.2017
Klerycy korzystają dodatkowo z pisoniki, banici z bardziej tradycyjnej broni palnej na naboje. Ale z tego co słyszałem to można korzystać z broni jakiej się chce. Oczywiście każde stronnictwo ma własne drzewko umiejętności, więc nie da się nauczyć wszystkiego i tego co byśmy chcieli. Fajnie, że pojawiają się umiejętności z których możemy skorzystać podczas dialogów. I nie musi to być tylko Charyzma, bo mając Przetrwanie na odpowiednim poziomie możemy dać jakiejś postaci bardziej praktyczną radę. To właśnie lubię w erpegach: dialogi i kwestie wynikające z jakichś umiejętności. Już na samym początku miałem ze dwie albo trzy takie sytuacje, ale niestety jeszcze niczego się nie nauczyłem. Wracając do broni to każda ma ograniczenia atrybutowe (co wolę dużo bardziej od ograniczeń poziomowych i co odpowiada temu jak to wyglądało w Gothicach), więc też nie założymy wszystkiego co chcemy i już najlepiej od początku zdecydować się w jakim kierunku chcemy pójść. Sam system walki bronią białą wydaje się ciekawszy i lepszy od tych z dwóch poprzednich Risenów. Pasek wytrzymałości zmienia wszystko i sprawia, że nie możemy spamować LPM. Na początku mamy słaby i silny atak, blok, unik. Jest też pasek combosów, które możemy wykonywać, gdy naładuje się do odpowiedniego poziomu. Walka jest więc przyjemnie zręcznościowa i taktyczna zarazem. A później, gdy nauczymy się nowych umiejętności, powinna jeszcze nabrać rumieńców. Jedyna wada to to, że uniki wykonuje się dwukrotnie klikając klawisze kierunkowe. Pewnie można się do tego przyzwyczaić, ale wolałbym by za uniki opowiadał osobny klawisz.

Jeśli chodzi o frakcje i ich podobieństwo do tych z pierwszego Gothica. Klerycy przypominają mi Bractwo Śniącego, bo i czczą jakiegoś boga, i korzystają z psioniki - magii umysłu. Banici to oczywiście Nowy Obóz, a więc pospolici bandyci, mordercy i anarchia, gdzie każdy musi radzić sobie sam. No, a Berserkowie to Stary Obóz, mający swoją organizację, konkretny plan działania (SO zbierał rudę i bogacił się na wymianie z królem, Berserkowie natomiast zajmują się użyźnianiem Magalanu i tym by powrócił do dawnego stanu). Gram dopiero dwie godzinki i póki co zapowiada się lepiej od trylogii Risen. Wygląda na to, że ELEX to najlepsza gra PB od czasu G2:NK, ale nie uprzedzajmy faktów. Uśmiech Cieszę się, że ta cała przygoda jest dopiero przede mną. Chciałbym by było tak z dwoma pierwszymi Gothicami, móc zapomnieć to wszystko i przechodzić od nowa. Dumny

A tym, którzy się nie zdecydowali: polecam. Nawet jeśli nie teraz to wtedy, gdy stanieje do odpowiedniego dla was poziomu, choć trzeba się nastawiać na mocno old-schoolowego action RPG. To na pewno nie jest gra dla każdego i też nie stara się taką być, podobnie jak Gothiki. Nie prowadzi nikogo za rączkę, a na początek spuszcza solidny łomot. Jeśli ktoś się podniesie i ruszy przed siebie otrzyma kawał solidnej gry. ELEX jest podobno jedną z trudniejszych gier od PB, stawiany obok G2:NK, a nawet wyżej, jeśli o poziom trudności chodzi. Zobaczymy, bo jeszcze za mało grałem, ale w G2:NK, trzeba było uważnie dysponować każdy punkt umiejętności. Po prostu w grach PB, jak i innych starszych produkcjach trzeba po prostu myśleć, bo gra niczego nie zrobi za nas. A jeśli źle rozwiniemy postać to będzie trzeba sobie z tym radzić albo obniżyć poziom trudności.

PS. Wcześniej miałem wątpliwości co do jet-packa, ale teraz nie mam ich wcale: to absolutny GENIUSZ! Rozwiązanie to totalnie zmienia podejście do eksploracji, która przecież i tak stała na wysokim poziomie w grach Piranha Bytes.
0 kudosIgI123   @   12:38, 22.10.2017
Dzięki za odpowiedź w sprawie frakcji. Dotąd w grach PB zazwyczaj robiło frakcje w systemie magia-woj-pół na pół. Rozumiem że tutaj jest to bardziej skomplikowane.
Ale wszyscy kusicie tym Elexem. Jeszcze trochę się o nim nasłucham i nie wytrzymam do Świąt, a wtedy go sobie chciałem sprawić.
0 kudosBubtownik   @   13:48, 22.10.2017
Sebo jeśli chodzi o rozwój bohatera to atrybuty od 30 w górę zabierają po 2 punkty umiejętności z 10 jakie dostajemy za lvl więc trzeba później uważać na co się wydaje pkt Uśmiech Pancerze również mają pewne wymagania np. do siły i budowy. Ja już na początku założyłem sobie, że będę łucznikiem i się tego trzymam dopiero teraz jak już nauczyłem się tego co chciałem mogę wydać pkt na skille drugorzędne.
0 kudossebogothic   @   16:34, 22.10.2017
Ja miałem kupować Elex dopiero za kilka miesięcy, ale gra okazała się lepsza niż się spodziewałem. A spodziewałem się czegoś na poziomie Risenów.
Dodaj Odpowiedź